Rozhovor v klánovickém zpravodaji

16.10.2013 13:20

1/ Jaký sportovní cíl si pro tento ročník dalo A-mužstvo Klánovic?
Jak si příznivci klánovického fotbalu jistě všimli, nastoupil do nové sezóny pouze jeden tým mužů. Letní přípravné zápasy i výsledky ze začátku soutěže naznačují, že současný kádr může bojovat o přední místa tabulky a pokusit se tak do Klánovic opět vrátit IB. třídu, které sem jednoznačně patří.  Letos máme kádr dostatečně silný a široky, aby nezůstalo jen u slov a opravdu jsme se se o to poprali. Velmi pozitivní je také fakt, že se k týmu vrátil staronový trenér Milan „tréňa“ Štefeček.

2/ V nové sezóně už v pražských soutěžích nefiguruje B-mužstvo dospělých. Proč tomu tak je? Kam se "ztratili" hráči klánovické rezervy?
Hráči se neztratili. V Klánovicích se totiž nejednalo o klasickou „rezervu“, ale v podstatě o druhý rovnocenný tým, který si založili před pár lety končící dorostenci, aby mohli zůstat pohromadě. Po skončení loňské sezóny probíhali vášnivé diskuze, jak se postavit k novému ročníku 2013/14. Nakonec zvítězil názor, že lepší variantou bude bývalé „áčko“ a „béčko“ sloučit a vybudovat nový perspektivní tým se zkušenými fotbalisty v kombinaci s dravým mládím, které hrálo loni vesměs za „béčko“. Dalším důvodem bylo rozhodnutí, že nadále půjdeme cestou vlastních odchovanců se srdečním vztahem ke klánovickému fotbalu – vždyť někteří z nich to dotáhli z přípravky až do mužů – a že nebudeme vynakládat značné finanční prostředky na přestupy či opakovaná hostování. S radostí pozorujeme, že nyní se tréninků nového týmu zúčastňuje pravidelně i více než dvacítka hráčů, v mužstvu je tolik potřebná konkurence a hraje se hezký fotbal. Trenér tak může na zápasy nominovat pouze nezraněné hráče s nejlepší momentální formou. Důkazem kvality týmu je i postup v poháru přes sousední Újezd nad Lesy, který hraje vyšší soutěž.

3/ Je známo, že jiné oddíly mívají problém s nedostatkem hráčů v dorostenecké kategorii. Jak je na tom Váš klub?
Tento problém trápí i klánovický oddíl, ale snažíme se s ním bojovat. Loni i letos jsme obsadili alespoň soutěž mladšího dorostu. Tato parta sdružená okolo trenéra Honzy Silovského hraje v tomto ročníku dokonce první pražskou třídu a vůbec si nevede špatně. V případě potřeby pak mladší dorost doplňují vybraní hráči starších žáků, pro které je to cenná zkušenost.

4/ Co očekáváte od žákovských družstev? Dá se například mluvit o postupových ambicích?
Starší žáci skončili loni na třetím místě tabulky a jen těsně jim tak utekl postup do nejvyšší pražské soutěže – přeboru. V tomto roce byl jejich kádr vhodně doplněn o několik nových hráčů ročníku 1999 a tréninků se tak zúčastňuje i více než dvacítka fotbalistů. Cílem je tak i v tomto roce bojovat o přední místa tabulky. Díky nedostatku hráčů ročníku 2000 a 2001 však s největší pravděpodobností příští ročník soutěže starších žáků obsadit nedokážeme a celý kádr se tak přesune rovnou do mladšího dorostu. Z podobných důvodů byl letos sloučen kádr starší přípravky a mladších žáků a nové mužstvo hraje právě soutěž mladších žáků. Pro kluky bude tento rok náročný, protože se budou na hřišti setkávat vesměs s fotbalisty, kteří jsou o rok či o dva starší. Pro jejich další fotbalový růst je však tato skutečnost jednoznačně přínosná.

5/ Jak hodnotíte zájem o fotbal v Klánovicích a okolí? Konkurujete si s okolními obcemi?
V posledních dvou letech se zájem kluků všech věkových kategorií o klánovický fotbal opět zvyšuje. Po loňském výpadku jsme tento rok přihlásili soutěž nejmladších nadějí MINI Star a právě v nejmladší přípravce trénuje více než dvacet malých fotbalistů i fotbalistek. Podařilo se nám také vyjednat zajímavé přestupy či hostování z okolních fotbalových týmů – namátkou jmenujme Viktorii Žižkov, Úvaly, Šestajovice či Jirny.

6/ Co by v tuto chvíli nejvíce pomohlo FK Klánovice? Předpokládám, že další finanční prostředky. Je tomu tak?
Jednoznačně splnění dlouhodobého klánovického snu: nutně potřebujeme další vhodnou tréninkovou plochu s umělým povrchem, která by se dala využívat také zimním období (listopad až březen). Podařilo se nám získat finanční grant od pražského magistrátu, máme přislíbenou pomoc od vedení Klánovic a během následujících 9 měsíců budeme celou stavbu realizovat. Současné finanční prostředky jsou však nedostatečné a tak ještě „bojujeme“ o jejich navýšení. Jakoukoliv pomoc samozřejmě vítáme. Dále by nám velmi pomohlo, kdyby se do tréninků či organizace – hlavně v kategorii přípravek – více zapojili rodiče dětí – tatínci i maminky. Jedině tak se dá „malý“ fotbal dlouhodobě provozovat.