10 / Maratón spálených šancí v utkání s Chodovem

09.10.2023

FK Klánovice – Jižní Město Chodov – fotbalový klub 3:0 (2:0)

Branky – 26' O. Nejedlý, 45' D. Kutzendörfer, 70' J. Kutzendörfer

V zápase, který uzavíral první třetinu celé soutěže jsme po třech venkovních utkáních přivítali na domácí půdě Chodov. Náš soupeř, jenž se sice nacházel o dvě příčky níže, než my v prvních devíti zápasech okusil soupeře především z vrchní poloviny tabulky, proto jsme věděli, že bodový zisk nemusí zcela jistě vypovídat o jejich kvalitě. S nepřítelem z Jižního města jsme však během našeho působení v 1.B třídě ještě neprohráli, a tak jsme se odhodlaně vydali prodloužit naši sérii neporazitelnosti, která započala zápasem s Hrdlořezy.

Nástup do utkání byl pomalejší na obou stranách hřiště. Co se týče držení míče, měli jsme navrch my. Soupeř, jenž v minulé sezóně omladil kádr nejpravděpodobněji nepřijel v plné sestavě, proto jsme měli běžecky i technicky navrch. První velkou šanci jsme dokázali vytvořit už po 5 minutách hry, kdy Daniel Bartoň zahrával přímý kop po faulu na Tomáše Mirovského. Na konci jeho přetaženého centru číhal Ondra Nejedlý, který chytře vrátil míč do ohně, bohužel i přes velký počet zástupců v zelenobílých dresech ve vápně se nám nepodařilo míč skákající napříč pokutovým územím dotlačit do branky. Po 12 minutách hry se poprvé ozvali i hosté. Nenápadná akce, při níž se útočník Chodova uvolnil od Dana Bartáka a prostrčil na svého spoluhráče vyústila až v dobrý zákrok Jakuba Kotrby, který vyrazil míč pod nohy Honzy Kutzendörfera. Pár minut na to se modro-bílí radovat mohli, naštěstí adresát centru, jenž dopravil míč do sítě se nacházel v ofsajdovém postavení. Čas plynul a po přehoupnutí do druhé poloviny prvního poločasu jsme začali souvisleji kombinovat a sehrávat pohlednější akce na útočné polovině, čemuž, na rozdíl od minulého týdne, komplementovala i hrací plocha. Dvakrát to zkoušel ze stření vzdálenosti náš kapitán. První gól přišel ve 26. minutě, když jsme se dokázali prosadit po rohovém kopu, ten sice propadl přes první houf hráčů, potom se však dvakrát odrazil, nejprve od země, poté od hlavy Ondry Nejedlého, následně putoval lehkým obloučkem přímo do nehlídané poloviny branky hostí. Na pravé straně operoval velice aktivně hrající Dan Barták, který po půlhodině hry skvěle prostrčil míč z prvního doteku na unikajícího Lukáš Hladíka, jenž si navedl míč až do pokutového území, v situaci jeden na jednoho bohužel branku z ideální pozice o kousek přestřelil. Ještě větší šanci měl 9 minut před odchodem do šaten Tomáš Mirovský, jenž po průniku a centru Dana Kutzendörfera sám na malém vápně shodně přestřelil. Druhá branka byl učebnicový "gól do šatny," jehož hlavním aktérem byl Filip Tvrzický, ten se po lajně prodral přes svého strážce a těsně před brankou nahrál míč do druhé vlny na Daniela Bartoně, ten sice napálil nedaleko stojícího obránce, na pomoc mu však přispěchal jeho jmenovec Dan Kutzendörfer, který odražený míč poslal do levého dolního rohu.

Druhý poločas se nesl v podobném duchu, jako ten první. V prvních 20 minutách jsme si dokázali vytvořit mnoho šancí. Soupeři fyzicky docházelo, a i přes střídání nedokázali vyrovnat naše tempo. Utkání už od úvodu druhého dějství vypadalo jako kdyby se hrálo posledních 10 minut. Jedna brejková situace za druhou, mnoho přečíslení ale také mnoho hektického spalování šancí. I pro první proměněnou tutovku muselo přijít několik obětí. Nejprve šel do samostatného úniku Filip Tvrzický, který nesobecky chtěl vybídnout spoluhráče k zakončení, naneštěstí šanci "zadrbal." K odraženému míči se pak Dostal Honza Kutzendörfer, jehož střela byla rovněž zblokována, ve vápně jsme se ale dokázali míče ujmout, po velice nepřehledné situaci se v pokutovém území vynořil sám exekutor prvotní střely, jenž se uvolnil zasekávačkou a elegantně přeloboval vyběhnuvšího gólmana. V 75 minutě jsme měli další skvělou příležitost, tentokrát v podobě penalty, když byl pro průnikové přihrávce Tomáše Mirovského faulován Lukáš Hladík. Nařízený pokutový kop se nám bohužel nepodařilo proměnit. V posledních 10 minutách se v šanci ocitl i střídající Kirill Chukhan, nejprve to po rychlé narážečce zkoušel prudkou střelou na přední tyč, poté se po centru nikým neatakován nachomýtl na malém vápně, odkud rovněž nepřekonal brankáře Chodova. Mezi tím dokázal Tomáš Mirovský orazítkovat v 85' tyč.

Velmi pohledný výsledek se třemi góly a čistým kontem neodráží obraz celého zápasu. Nespočet šancí, především tutových mohl minimálně zdvojnásobit skóre. Podařilo se nám však natáhnout vítěznou sérii, kterou se budeme snažit prodloužit v příštím utkání proti rezervě Uhříněvsi, hrajeme opět doma, v sobotu 14. 10. od 15:30!

Autor: Sebastian Tumpach