12 / Pohledný výsledek ze sobotního derby

23.10.2023

Fotbalový klub Újezd nad Lesy "B" – FK Klánovice 0:4 (0:3)

Branky – 22' K. Petrosyan, 27' F. Tvrzický, 40' V. Vlk (vlastní), 47' D. Kutzendörfer

V sobotu 21. října jsme vyrazili na náš předposlední venkovní zápas v roce 2023 a nejeli jsme vůbec daleko. Ve 12. kole 1.B třídy jsme zavítali na půdu Újezdu nad Lesy, kde jsme se utkali s tamější rezervou, okupující 10. místo v tabulce. Se dvěma absencemi uprostřed záložního trojlístku jsme poskládali lehce improvizovanou sestavu a vydali se bojovat o sedmou výhru v řadě.

Ne nadarmo se říká, že derby nemá favorita, domácí nastoupili do prvního poločasu značně namotivováni a mezeru v tabulce se snažili smazat bojovností a agresivitou. I přes tradičně pofidérní povrch hřiště, kde už pár let místy hlína přečísluje stébla trávy, se nám dařilo hrát na balónu a aktivně. Soupeř tahal za kratší konec, co se týče kombinace i dominance ve středové linii, odkud naše převaha pramenila. Výborně se prezentoval Tomáš Mirovský, který byl netradičně zasunut na defenzivnější post. V úvodních deseti minutách jsme nebyli svědky žádné větší šance. První střelecký pokus na sebe vzal náš sobotní kapitán Matouš Richtr, jenž napřáhl ke střele z velké dálky a mířil také s velkou nepřesností. Směrem dozadu jsme odváděli dobrou práci, sbírali jsme balóny vysoko, téměř u půlící čáry a až na dva výpady soupeře, které se nám podařilo neutralizovat, Kuba Kotrba v brance neměl prakticky žádnou práci. Na opačné straně hřiště se nám však moc nedařilo kazili jsme předfinální přihrávky a nedokázali jsme si v útoku vyhovět. Újezd byl zapuštěn hluboko na své polovině a my jsme se zmohli pouze na střely z větší vzdálenosti, druhou přidal ve 20. minutě Tomáš Mirovský. Hodně se však změnilo po tom, co se nám podařilo vstřelit dva rychlé góly. Nejprve se po krásné průnikové přihrávce Ondry Nejedlého ocitl na vápně nikým nehlídaný Karen Petrosjan, ten dokázal skákající míč v obtížné situaci propasírovat přes brankáře domácích. O 5 minut později se ve velice podobné pozici nachomýtl Filip Tvzrzický, když se s balónem otočil Ondra, zhruba na půlce půlky blízko postranní čáře předal míč Tomášovi, který udělal pár kroků směrem k pokutovému území, kde přesnou přihrávkou našel na hranici ofsajdové linie stojícího Filipa, ten si prvním dotekem balón připravil a druhým nekompromisně napálil míč do sítě, 2:0. V posledních 15 minutách jsme naše soupeře zcela uzamkli na jejich polovině a hráli jsme klidný kombinační fotbal, v největší šanci se 10 minut před koncem ocitl Filip, jenž stál na konci krásného prudkého centru Daniela Kutzendörfera, naneštěstí jeho hlavička do protipohybu gólmana mířila o malý kousek vedle. Ještě před odchodem do šaten jsme přidali třetí branku, krásná souhra u našeho vápna, kdy jsme rozehrávkou vyšachovali hned několik protihráčů skončila v prostoru na pravém křídle, odkud putoval přízemní centr mezi malé vápno a penaltový puntík. Číhající hráče v černých dresech však předstihl domácí stoper, jenž si prudký balón srazil do vlastní sítě.

Nástup do druhého poločasu byl z naší strany dobrý, bohužel ideální tempo nám nevydrželo ani 10 minut. Už 2 minuty po hvizdu sudího se dopředu řítil Dan Barták, který dlouhý nakopnutý míč na pravé straně vápna zpracoval a poslal po zemi "do ohně." Na přední tyč sbíhající Filip Tvrzický byl velice důkladně hlídán obráncem v zeleném dresu, ale propadlý balón na zadní tyči do odkryté branky uklidil Daniel Kutzendörfer. Hra se pak začala lehce bořit, nehlídali jsme si důkladně prostory, jež jsme měli, nekvalitní přihrávky, a především zbrklost směrem dopředu znamenala ztrátu kontroly. Soupeř se dokázal po faulech dostat k pár standardním situacím, ale nebezpečný pro nás nebyl. V 54. minutě o sobě dal vědět i hlavní arbitr, který si po potřesení ruky a vřelém pozdravu s kapitánem domácích na začátku utkání nedělal moc hlavu s fauly. Po téměř likvidačním faulu na stojnou nohu ve velké rychlosti na Karena Petrosyana se neobtěžoval vytáhnout ani žlutou kartu. Druhý gól mohl přidat chvilku před odchodem ze hřiště Dan Kutzendörfer, bohužel po povedeném centru z pravé strany ve vyložené příležitosti branku o kousek přestřelil. Půl hodinu před koncem se na hřiště podíval i Šimon Procházka, jenž po přetrhání vazů v kotníku v sobotu nasbíral první minuty v letošní sezóně. Dal o sobě vědět dvakrát během 5 minut, když gólmana otestoval dvěma volejema z úctyhodné vzdálenosti, v obou případech o malý kousek nedostal míč mezi tři tyče. Svou největší a prakticky jedinou příležitost měli domácí v 78. minutě, když hrubě chyboval při rozehrávce Jakub Prošek. Naštěstí zakončení unikajícího útočníka bylo podobně mizerné jako pokus o patičku ve výstavbě několik metrů od našeho vápna. Do konce zápasu se ještě v dobré pozici ocitli Šimon s Filipem, první jmenovaný si na hranici vápna poradil s vysokou přihrávkou, ale bohužel nedokázal vyprodukovat razantní střelu, druhý jmenovaný podobnou nabídku vyřešil zakončením hlavou, ani v tomto případě se nejednalo o potenciální pátou branku.

Slušný výkon v derby, jenž trošku degradovala slabá půlhodina s druhém poločase nám přinesl další důležité tři body, na které jsme dokázali dosáhnout i bez pár klíčových hráčů v základní sestavě. Příští týden nás čeká předposlední domácí zápas proti kvalitnímu celku Ďáblic!

autor: Sebastian Tumpach