13 / Živá voda z lavice náhradníků

30.10.2023

FK Klánovice – SK Ďáblice "B" 3:0 (1:0)

Branky – 12' M. Richtr, 59' K. Chukhan, 80' F. Tvrzický

V Den české státnosti, 28. října, jsme nastoupili k předposlednímu domácímu zápasu roku 2023. Za pravého podzimního počasí jsme na naší půdě přivítali rezervu Ďáblic, která svými těsnými výsledky z duelů s týmy v první polovině tabulky působila respekt. Skutečnost, že se jedná o klub ze středu tabulky vyšší soutěže přidává nepředpovídatelnost i co se týče soupisky.

Už od úvodního hvizdu jsme měli lehce navrch. Drželi jsme balón a pohybovali jsme se ve středu hracího pole. Hosté se nedostávali tolik k míči, často produkovali chyby v rozehrávce a mnohokrát s přihrávkami otáleli. To nás nalákalo k vysunutí do útočné třetiny, kde se nám poměrně úspěšně dařilo napadat pokulhávající rozehrávku Ďáblic. První střelecký pokus si připsal Daniel Bartoň, který se vrátil do sestavy po týdenní pauze s nakopnutým kotníkem. Několik kroků za vápnem napřáhl ke střele, jenž putovala po nízké trajektorii malý kousek vedle pravé tyče gólmana hostí. V 11. minutě se zrodila první pořádná akce a hned skončila brankou. V pravém rohu hřiště se do tvrdého souboje pustil Karen Petrosyan, jehož odměnou za akrobatický pád byl alespoň rohový kop. Vysoký míč letící do pokutového území si našel Dan Kutzendörfer, který dokázal centr přesměrovat do břevna. Ve správný čas na správném místě se naštěstí ocitl Matouš Richtr, jenž u penaltového puntíku hlavičkoval přesně do vnitřku levé tyče, která byla pouhou mezistanicí na cestě míče do sítě. Krásným fotbalovým momentem obdaroval diváky Tomáš Mirovský, ten si elegantně poradil s jedním obráncem, když si přes něho zády k bráně přehodil balón. Na nic nečekal, nabral rychlost a přímočaře zatáhl s míčem na kopačce do blízkosti branky. Kousek od malého vápna, avšak ve velkém úhlu, ověřil připravenost gólmana, který dobrým zákrokem vyrazil prudkou střelu na roh. Hosté o sobě dali poprvé vědět po 16 minutách hry, když z dobrých 35 metrů vypálil jejich záložník. Střela na úkor ambice zcela postrádala jakoukoliv přesnost, proto pouze neškodně doskákala za čáru, několik metrů vedle levé tyče Davidovy branky. Po zhruba 25 minutách se obraz hry začal drasticky měnit a do sedla se začal dostávat náš soupeř. Instrumentální byla laxnost v naší rozehrávce, když se Dan Barták, Honza Kutzendörfer a David Nedomlel v jednu chvíli trumfovali, kdo dá komu horší přihrávku. Žlutě oděný strážce tří tyčí na tuto nehezkou kratochvíli dal rychle zapomenout, neboť v 38. minutě chytil jasný gól. Po rohovém kopu se v oblasti penaltového puntíku dostali ke střele hosté. Utajený pokus, jenž vyplul z lesa nohou David reflexivně vyrazil do strany a zamezil tak vyrovnání. I přes slabý úsek jsme mohli naše vedení navýšit, když se minutu před koncem prvního poločasu k Filipovi Tvrzickému odrazil míč zhruba na roh velkého vápna. Filip sice viděl skvěle nabíhajícího spoluhráče, který by mohl balón uklízet do prázdné branky, ale jeho přihrávka směřovala pouze do gólmana Ďáblic.

Vstup do druhé poloviny utkání nepřinesl žádnou změnu v přístupu a utkání tak bylo z kraje druhé pětačtyřicetiminutovky vyrovnané. Tok hry se změnil až se střídáním, když po deseti minutách vlétl na hřiště Kirill Chukhan a Ondra Nejedlý. Ondrovi se sice během hry nedařilo perfektně rozdávat balóny do finální třetiny, ale exceloval v situacích jeden na jednoho a zklidnil mezihru, což nás dostalo zpět do dominantního postavení. Kirill o sobě naopak dal vědět gólem už po několika minutách na hřišti. Po výborném pressingu inkasoval přihrávku Filip, který se nacházel na straně hřiště, několik metrů za vápnem, zády k brance. Dokázal se otočil okolo svého strážce, potáhl míč a pár kroků před pokutovým územím vnějším nártem prostrčil balón směrem k brance. Zprvu nevypadalo, že by nabíhající Kirill byl u míče první, ale opak byl pravdou. Vytočil se ke střele a ligovým zakončením podél gólmana zdvojnásobil naše vedení. Už o pět minut později čili v 64. minutě, jsme mohli slavit potřetí. Po svižné narážečce Ondry Nejedlého a Dana Bartáka se první jmenovaný pustil do úprku skrze dva obránce, kteří mu dali víc prostoru, než bylo potřeba. Bohužel zakončení se nezapsalo ani mezi střely na branku. Návod na únik se zakončením následně předvedl Lukáš Hladík, který si na polovině hřiště šikovně zasekl míč, těsně před tím, než si obhodil posledního obránce v zadní linii Ďáblic. Následný sprint přes celou polovinu zakončil prudkou střelou k levé tyči, naneštěstí se skvělým zákrokem blýskl brankář hostí. V závěru poločasu byl velice aktivní Kirill Chukhan, který několikrát přečíslil soupeře u postranní čáry. Jednou zakončoval nadvakrát sám, podruhé vybídl trochu nepřesou přihrávkou ke střele Tomáše Mirovského. V 77. minutě o sobě dal vědět i soupeř, jenž vyslal svou první střelu v druhém poločase. Po rychlém sklepnutí se na úrovní vápna ďábličtí odhodlali ke střele, jenž označkovala břevno. Poslední okomentování hodný moment jsme mohli vidět deset minut před koncem, když si Láďa Šperl zpracoval nakopnutý balón pár metrů v hloubi své vlastní poloviny. Hned na to si šikovně poradil se čtyřmi obránci a po samostatném úniku jeho střelu vyraženou brankářem dorazil Filip Tvrzický, 3:0!

Ve velmi důležitém utkání hosté potvrdili, že mají dravý a nebezpečný tým. Po polovině prvního dějství a úvodní desetiminutovce toho druhého jsme si otestovali naši obranu, která i v náročnější chvíli ukázala, že už několik zápasů předvádí skvělé výkony a má zásadní roli v zisku dalšího čistého konta. Zvládnutá generálka je ale pouze předzvěstí posledních dvou zápasů, které budou jedny z nejnáročnějších v podzimní části sezóny. Příští týden zavítáme do Braníku, kde se utkáme s rezervou kolovrat od 19:30!

autor: Sebastian Tumpach