14 / V generálce na poslední zápas se body dělily

06.11.2023

Sokol Kolovraty "B" – FK Klánovice 2:2 (2:1)

Branky – 27' M. Kudláček (penalta), 40' M. Kudláček; 13' K. Petrosjan, 74' F. Tvrzický

V sobotu 4. listopadu jsme nastoupili k předposlednímu zápasu podzimní části s respektem budící rezervou Kolovrat. Zápas jsme odehráli netradičně pozdě, v 19:30, na umělé trávě ABC Braník, což se možná podepsalo na předvedené hře.

Ač s osmi výhrami v řadě, nabuzeni horšími výsledky našeho soupeře z předešlých utkání jsme věděli, že to nebude vůbec jednoduché utkání, a taky nebylo. Vzhledem k faktu, že A-tým kolovratských hrál před námi jsme očekávali pár borců na posilnění B-týmu za účelem zvrátit jejich nepříznivý trend. Nepoučeni, kdo hráči byli, ale s přesvědčením, že nastoupili, hráči nebyli rozdíloví, ale na hřišti se rozhodně neztratili. Do zápasu jsme po úvodním hvizdu vstoupili aktivně a dokázali z toho těžit. V 7. minutě se Filipovi Tvrzickému na hrotu povedlo vystihnout rozehrávku soupeře, pohotově vystřelil, ale naneštěstí banku minul. Dvakrát se do palebné pozice dostal náš kapitán Daniel Bartoň, jednou branku ranou zpoza pokutového území minul, druhý pokus z podobné pozice brankář konečky prstů vytěsnil na roh. Změna skóre přišla po 13 minutách hry, kdy jsme vhazovali na úrovni penaltového puntíku po pěkné kombinaci Ládi Šperla a Dana Kuztzendörfera na levé straně. Přišel dlouhý aut na roh malého vápna, který hlavou protečoval Karen Petrosyan a balón doskákal až k pravé tyči branky "domácích." K naší smůle se tímto momentem do hry dostal soupeř, začal nás fyzicky přehrávat. Protihráči velice dobře rychlostně vybavení, byli všude první; vyhrávali osobní souboje, hráli obětavěji, a to především ve středu hřiště, kde se jim dařilo otáčet hru rychlými křižnými centry na rychlá a technická křídla. Pár minut jsme odolávali, David Nedomlel vytasil pár parádních zákroků a držel nás nad vodou. Tlak vyústil v chybu, kdy křižný pas na pravého křídelníka nezachytil Dan Barták, do souboje se dostal o krok později a nechtěně soupeře přišlápl v pokutovém území. Sudí jasným gestem nařídil pokutový kop, který po necelé půl hodině hry chladnokrevně do levé šibenice proměnil kapitán domácích. To soupeře ještě více nabudilo a bušil do naší obrany dál. Po závaru v Davidově brankovišti se nám ještě podařilo hru přesunout k pravému rohovému praporku, bohužel z následné standartní situace rozehrané vysokým míčem do malého vápna se nejvýše vyšrouboval opět kapitán červeno-modrých a pět minut před poločasovou pauzou přesnou hlavičkou výsledek překlopil na jejich stranu. Do kabin jsme tak odcházeli s jednobrankovým mankem, doufajíce, že nepříznivě vyvíjející se zápas v druhé půli zvrátíme opět v náš prospěch.

Z kraje druhého poločasu nebyla změna v přístupu moc vidět. Soupeř hrál velice aktivně a snažil se co nejlépe navázat na výkon z prvního dějství. V každém souboji byl první a v útočných výpadech, do kterých se dostával především po levé straně hřiště, trestal naši laxnost v obranných zákrocích. Mnohdy i ze situací jeden na dva, či jeden na tři dokázali Kolovraty protlačit míč až k vápnu, odkud v první desetiminutovce několikrát nebezpečně vypálili. Fotbalové momenty "domácích" střídaly zcela hrůzostrašné soubojové sekvence, ve kterých se ani jeden hráč na hřišti nedokázal několikrát po sobě dotknout balónu, aniž by přišel dlouhý odkop, hlavička, nebo souboj, kterého se zúčastnilo tři a více hráčů. Jedinou zbraní byl v druhém poločase na pravé straně operující Dan Barták, který se několikrát dokázal rychlostně prosadit přes svého strážce a odcentrovat. Po zhruba 15-20 minutách hry se obraz zápasu začal měnit. Ondra Nejedlý, který šel do hry o poločase, se začal dostávat do hry a přechod do útoku byl o dost plynulejší. Uklidnilo nás, že konečně někdo dokázal podržet míč a poradit si se dvěma a více protihráči. První vekou šanci měl po souvislejší akci Filip, který bohužel hlavičkoval z dobré pozice několik centimetrů přes. Hned z kraje tohoto tlaku se nám však podařilo vyrovnat a byl u toho opět Filip, který si v nepřehledném hloučku hráčů po standardní situaci našel vrácený míč na malém vápně odkud propálil brankáře Kolovrat. V závěrečné patnáctiminutovce došlo k početnému prostřídání na obou stranách. U soupeře to však vedlo ke značnému snížení kvality, neboť si nedokázali vytvořit ani fragment šancí, co za dosavadních 75 minut. Hra však začala být daleko otevřenější, protože jsme se častěji vydávali do útoku za účelem vstřelení vítězné branky. Bohužel se opět vrátily takřka nekoukatelné úseky hry, vyplněné souboji a odraženými míči. Horší snad byli už jen fanoušci "domácího" družstva.

Ve velice náročném utkání, kterému nepomohly okolní podmínky jsme tak s týmem, který byl po většinu utkání jasně lepší, brali bod. Výsledku tak litovat nemůžeme, pouze našeho výkonu. Budeme doufat, že nás tento náraz nakopne a v sobotu se v nejdůležitějším zápase podzimu dokážeme naplno prosadit.

autor: Daniel Barták & Sebastian Tumpach