15 / Snová derniéra představení s názvem "2023"

13.11.2023

FK Klánovice – FC Háje Jižní Město "B" 6:0 (3:0)

Branky – 5' T. Mirovský, 21' F. Tvrzický, 40' F. Tvrzický, 52' D. Bartoň, 65' O. Nejedlý, 70' M. Halász

V posledním zápase podzimní části sezóny nás čekala velká výzva, neboť jsme na našem domácím hřišti přivítali rezervu Hájů, které drtivou většinu podzimu okupovaly první místo v tabulce. Za sychravého počasí na velice měkkém povrchu jsme vběhli bojovat na trávník v nejsilnější možné sestavě i přes jisté obtíže, které se vyskytly. Na levé straně obrany totiž chyběl jak Láďa Šperl, tak Dan Kutzendörfer. Pro finální zápas roku tak na boku obranné čtveřice musel suplovat Kirill Chukhan.

Začátek zápasu byl velmi akční, když už v první minutě nebezpečně z dálky pálil útočník hostí. Kuba Kotrba jeho pokus pouze vyrazil a byl tak, stejně jako zbytek týmu a fanoušci za postranní čarou, uveden od reality. Právě díky úvodnímu šoku nikdo zřejmě netušil, jak bude probíhat zbytek zápasu. V první pětiminutovce jsme se několikrát dostali do finální třetiny, odkud jsme bohužel nedokázali kvalitně zakončit. Naše největší šance skončila rohovým kopem, který byl ve finále strůjcem úvodní branky. Prudce zahraný roh z kopačky Daniela Bartoně mířil mezi malé vápno a penaltu a gólman Hájů s ním měl zcela očividně problém. Odražený míč putoval přes hlavu Karena Petrosjana zpět do rohu k Danovi, jenž si dovolil projít okolo svého strážce po brankové čáře, ačkoliv se neukvapil, nedokázal přízemní přihrávkou nikoho najít. To byla druhá možnost na vysvobození pro hosty, jejichž klid netrval vůbec dlouho. Hned na hranici pokutového území na odkopnutý balón čekal Tomáš Mirovský, který si nelámal hlavu a prudkou střelou poslal míč přesně k levé tyči. Celý první poločas jsme dokázali držet více balón, a i přes občasné chyby v rozehrávce jsme velikou aktivitou nedovolili soupeři žádnou větší šanci okolo našeho pokutového území. Druhou zajímavou situací v zápase a zároveň jejich poslední v prvním poločase byl prudký centr napříč pokutovým územím, jenž si na druhé straně v klidu převzal Dan Barták. Zlepšení oproti minulému týdnu bylo znát v obranné linii, která nehrála vyděšeně a se skvělou efektivitou dokázali oba střední obránci předskakovat protivníky a získávat tak značné množství míčů. Dalším znatelným progresem od minulého týdne prošly centrované balóny, ať už ze hry či ze standardních situací. Po velice povedeném centru od postranní čáry hlavičkoval o kousek vedle ve 20. minutě Tomáš Mirovský. Jen minutu po tom se zapomenutému Matoušovi Richtrovi podařilo vystihnout rozehrávku zadáků Hájů. Jedním dotekem vybídl k úprku Filipa Tvrzického, který díky hlubokému postavení obránců nebyl v ofsajdu. Klánovická čtrnáctka touto nabídkou nepohrdla a tváří v tvář gólmanovi zakončila podél natažené nohy k pravé tyči, 2:0. V závěrečné čtvrthodině jsme si dokázali vytvořit ještě větší tlak, když po svižné akci Lukáše Hladíka a Ondry Nejedlého zakončoval Daniel Bartoň, o chvíli později selhal ve skvělé pozici uvnitř vápna Karen Petrosjan. Ve 40. minutě jsme mohli vidět poslední nebezpečnou akci, kterou režíroval Filip, ten si narazil s Danem Bartákem a následně nechal vyniknout brankáře. Z následného rohového kopu pak sám míč dotlačil za čáru.

S příjemným vedením v zádech jsme nastoupili do druhého poločasu jako kdyby bylo skóre 0:0. věděli jsme, že kdo vstřelí následující branku, bude diktovat tempo v nadcházející pětačtyřiceti minutovce. Hned z kraje půle jsme to byli my, kdo si dokázal vytvořit pár šancí, a kromě dvou nebezpečných situací jsme naše protivníky úspěšně drželi na uzdě. Po dvou minutách hry se k propadlému míči přiřítil Tomáš Mirovský, ale bohužel i přes kvalitní přípravu zvolil střelu na stranu, kam padal hostující gólman. Nejprve to vypadalo, že ho neproměněná šance může mrzet, protože se červená osmička v 50. minutě hbitě otočila před naším vápnem a jedovatou střelou, jenž se otřela o vnější stranu pravé tyče, na moment umlčela domácí příznivce. Komicky hned po nařízeném odkopu, který Filip prodloužil na Ondru Nejedlého mohli všichni klánovičtí slavit. Ukázkový náběh, do jehož trajektorie přesně sklouzl balón z Filipovy hlavy byl zakončen zasekávačkou. Přihrávka do vápna pak proletěla jen kousek kolem Karena, ale přesně k Danovi Bartoňovi, jenž míč nekompromisně napálil k pravé tyči. Tímto naše aktivita zdaleka nekončila. Ve dvou šancích se tradičně ocitl Lukáš Hladík, jednou také hlavou zakončoval Filip. V 64. minutě na sebe opět průnikem upozornil Ondra, jenž si tentokrát hravě poradil se třemi soupeři a následně předložil míč do pokutového území. Naštěstí se z pravé strany hřiště nikam nestěhoval a díky tomu nakonec vstřelil branku. Propadlý balón exhibicionisticky vrátil do vápna náš kapitán. Ondra měl pak na zadní tyči lehkou práci, když tento vysoký míč poslal do sítě a popáté rozradostnil fanoušky. Ukázkové střídání nám 20 minut před koncem předvedl trenér Jarda Rychlý, když na pažit vpustil dva hráče, jež byli součástí poslední branky. Nejprve Štěpán Borka rozjel akci dlouhým autovým vhazováním, které si přebral Dan Barták. Ten si navedl balón na dostřel cílové destinaci, vyslal přízemní střelu, jenž díky své rotaci od gólmana donutila strážce svatyně Hájů vyrazit míč pod nohy Marka Halásze. Další branku jsme nepřidali i přes vybojovaný pokutový kop, u něhož odmítl hattrick Filip Tvrzický. Ke konci se hra vyrovnala, ale ani tak se soupeř kromě nebezpečného rohového kopu nedokázal prosadit. V závěru se ještě k zakončení sápal po centru Šimon Procházka a nedůrazně hlavičkoval Jakub Prošek.

Krásný výsledek, který nás doufejme nabudí do jarní poloviny soutěže je navíc doplněn o první místo, jenž nám jako bonus "spadlo do klína" po odehraných zápasech z neděle, ve kterých Junior odmítl nabídku jít do čela. Celkově velmi vydařený podzim ale stále nechal prostor pro zlepšení, které je při pohledu na zápasy, co jsme nevyhráli ale mohli, dosažitelné při dobře odvedené práci v zimní pauze.

autor: Sebastian Tumpach