19 / Zlomení tristní série s Újezdem Praha 4 "B"

03.04.2023

SK Újezd Praha 4 "B" – FK Klánovice 2:6 (2:4)

Branky – 4' J. Doležel, 29' J. Doležel; 9' Š. Procházka, 17' F. Tvrzický, 27' M. Richtr, 42' Š. Procházka, 53' Š. Procházka, 72' Š. Procházka

Další kolo pražské 1.B třídy pro nás přichystalo nepříjemný duel s rezervou Újezdu Praha 4 "B". Během našeho působení se nám z tohoto hřiště po porážkách 5:2, 4:2 a 5:4 nepodařilo nikdy přivézt ani bod. Posíleni výhrou z minulého kola jsme se tak za, na aktuální poměry, poměrně přijatelného počasí vydali bojovat o maximální počet bodů. Díky početné marodce jsme podobně jako v minulém kole neměli k dispozici ani čtyřčlennou lavici náhradníků. Po stopce se nám však vrátil Ondra Nejedlý.

Utkání začalo v poměrně vysokém tempu a nebyl tak žádný čas na adaptaci, nikoliv na uměly povrch, na který jsme z posledních měsíců zvyklí, nýbrž na délku hřiště, jenž nám pravidelně jednou do roka dělá problémy. V prvních 60 vteřinách jsme měli k dispozici rohový kop ze kterého se nám podařilo ohrozit branku, hlavička však putovala několik desítek centimetrů vedle pravé tyče domácí branky. Šanci měl i náš soupeř, a to konkrétně ve 4. minutě. Po zcela zbytečné ztrátě balónu jsme byli zahnáni na vlastní polovinu. Odražení útoku protivníka naneštěstí pouze nastartovalo první gólovou akci zápasu. Dalekonosný aut do pokutového území byl přesměrován na branku. Prvotní střelu dokázal ještě David Nedomlel vyrazit, bohužel pouze nad sebe a jen pár metrů od své svatyně, kde už na dorážku čekal Jiří Doležel, jenž neměl problém s uklizením balónu do naší sítě. Velké potíže jsme měli s rozehrávkou. Rozestavení 3 – 5 – 2, ze kterého jsme minulý týden těžili nám nedovolilo s jedním stoperem uprostřed dostatečně zahustit osu hřiště. S pár pokaženými přihrávkami jsme se navíc zbytečně dostávali pod tlak. Opaření po úvodním gólu nás naštěstí po 5 uplynulých minutách zbavil Šimon Procházka. Posunutí na střed Dana Kutzendörfera na jeho jmenovce Daniela Bartoně bylo pouze předzvěstí průnikové přihrávky našeho kapitána. Ač dlouhá pro jednoho z našich útočníků, byla přihrávka příliš krátká pro gólmana domácích, který i tak vyběhl a navíc svou přítomnost ohlásil slovy "nemám." Po předběhnutí obránce byl tak Filip u míče dřív, než strážce branky Újezdu Praha 4. Následná kolize všech tří zúčastněných dovolila naprosto osamocenému Šimonovi doklepnout balón, jenž se k němu odrazil, do nikým nehlídaného zařízení. Na další klánovický gól jsme nemuseli čekat moc dlouho. Po dalekonosném výkopu Davida Nedomlela se obrana protihráče nepohodla a míč se tak naprosto klidně mohl dokutálet až do zámezí. Z nařízeného rohového kopu se pak podařilo, komu jinému než Filipovi dotlačit míč do sítě. Ani vedení nám však nedodalo potřebnou jistotu a klid v rozehrávce, která byla kostrbatá a v přechodu do útoku nebyla plynulá. Největší náznaky šancí jsme měli ze standardních situací. Ty ale byly nebezpečné na obou stranách. Soupeř pravidelně zlobil několikaminutovým tlakem, jenž si dokázal vyvinout především v křídelních prostorech odkud se několikrát dostal až k zakončení zevnitř pokutového území. Odpovědí na tyto útočné akce byl gól z rohu, který se podařilo vstřelit Matoušovi Richtrovi. Ten si střílený centr našel někde v oblasti penaltového puntíku odkud míč nártem napálil kousek od dolního levého rohu branky. Odpověď Újezdských však přišla už do dvou minut, když se jim podařilo snížit po kvalitně vyřešené situaci na pravé straně hřiště, která vyústila v jednoduchou střelu zevnitř vápna. Zajímavější příležitosti plynoucí ze hry se nám zkrátka nedařilo tvořit, záložní řada neměla svůj den, dokonce i průnikové přihrávky Daniela Bartoně klesly na průměr 1.B třídy. K dispozici měl navíc i dva přímé kopy, z prvního, značně vyvedenějšího, otestoval brankáře prudkou střelou, z toho druhého, pak pouze napálil zeď. Tvrdší hra na obou stranách vyeskalovala až k červené kartě, kterou za neohleduplný šlapák do oblasti holeně ve 39. minutě obdržel domácí hráč s číslem 8. Pár minut před odchodem do kabin se nám početní výhodu podařilo využít a vedení jsme zdvojnásobili. Ztracenou kreativitu tentokrát nehradil soupeř. Když za dlouhým míčem za obranu Újezdu skvěle vyběhl jejich gólman, všichni jsme si mysleli, že z akce nic nebude. Následné zpracování stehnem, od něhož se míč odrazil přímo do jeho ruky však naznačoval něco jiného. Od rukavice brankáře domácích se míč odrazil několik metrů za jeho záda, kam přisprintoval hladový Šimon Procházka, který balón zbylých 20 metrů doprovodil až do branky. Skóre zápasu – 2:4.

Herně nebyl vstup do druhého poločasu vůbec dobrý. Pohled na hřiště vůbec neodrážel naši početní převahu a namotivovaný soupeř měl ambici s výsledkem něco udělat. Přeskupeni do našeho tradičního rozestavení jsme se tak marně snažili ovládnout střed hrací plochy. Podruhé v zápase nás od tlaku osvobodil Šimon Procházka, jemuž se v 53. minutě podařilo zkompletovat první hattrick v mužích, a to v pouhých 17 letech. Pár metrů za vápnem obdržel přihrávku a nic složitého nevymýšlel. Napřáhl ke střele, která po teči do protipohybu gólmana doskákala až do sítě. Po úvodní patnáctiminutovce se do provozní teploty začal dostávat Ondra Nejedlý, jenž týmu v přechodové fázi velice ulevil. Chodil si nízko pro balóny, rozdával přesné přihrávky a chladnokrevně překonával nepřátele v situacích jeden na jednoho a jeden na dva. Zklidnění naší hry v kombinaci s postupně odpadajícím soupeřem nám dovolilo vstřelit 20 minut před koncem utkání šestou branku. Skvěle hrající Dan Barták na pravé straně předskočil protihráče a bez váhání pelášil s míčem po přiléhající lajně. Rychlostně překonal dva hráče v červených dresech a na rohu vápna našel přesnou kolmicí Šimona Procházku, který chladnokrevně placírkou poslal míč po zemi k levé tyči. Po zbytek zápasu jsme už výrazné šance na klánovické straně neviděli. V té největší se ocitl Jára Chvojka, ten si nikým nehlídaný přebral míč na polovině hřiště a dovedl ho až na kraj pokutového území. Poté zcela nepochopitelně neustál ránu loktem do zad, po které ztratil balanc a upadl na zem. Píšťalka hlavního sudího ale zůstala němá. Na druhé straně se o pár minut později mohl prosadit soupeř. Po zcela laxně odbráněném průniku do vápna se naši protivníci ocitli na penaltě v situaci tři na jednoho. Vyprodukovanou střelu se naštěstí podařilo Danovi Bartákovi vyrazit z brankové čáry ramenem. Jinak poklidné kontrolování hry až do konce zápasu tak signalizovalo, že se nebude jednat o nějak zásadně dramatický závěr utkání. V 84. minutě o sobě ještě dal vědět Filip, který si na načechraný centr Daniela Bartoně počíhal na zadní tyči, gólmana však neprostřelil.

Po chaotickém úvodu mače jsme tak dokázali po čtyřech letech Újezd Praha 4 na jejich půdě porazit. Se špetkou štěstí a kvalitně zahraným standardním situacím se nám podařilo uštědřit soupeři šest branek a vylepšit si tak v tabulce skóre. Příští týden se na vás budeme těšit na domácí půdě, tentokrát už v pátek 7. 4. proti velice silně vypadajícímu celku Chodova!

autor: Sebastian Tumpach