28 / Ostudná prohra v posledním domácím zápase

07.06.2023

FK Klánovice – FK Vinoř 1928 1:8 (1:4)

Branky – 21' D. Kutzendörfer; 7' L. Ježek, 16' D. Kocourek, 19' D. Kocourek, 45' L. Ježek, 53' Lukáš Ježek (penalta), 63' V. Dlabač, 66' D. Kocourek, 72' D. Kocourek

V posledním domácím zápase sezóny jsme přivítali celek Vinoře, který okupuje druhou pozici v tabulce. Na podzim se nám tento tým v přímém souboji o druhé místo podařilo po skvělém výkonu udolat 4:2. Aktuální forma, která byla minulý týden přerušena výhrou 3:1 v Satalicích, což je jeden z mála světlých momentů jarní poloviny sezóny, však naznačovala, že půjde o zcela odlišný zápas. S vidinou kvalitního defenzivního výkonu a eliminace individuální kvality soupeře jsme vstoupili do utkání, které však přineslo něco úplně jiného.

Prvních pár minut nenapovídalo průběhu zápasu, který přítomní fanoušci mohli v sobotu vidět. Podařilo se nám párkrát v klidu vyměnit balón a pohyb hráčů v ofenzivní a záložní řadě vypadal slušně. Naše achillova pata, agresivita, a především poziční hra v defenzivní činnost, byla odhalena velice brzy. Už v páté minutě se mezi ospalými stopery prohnal útočník hostí, který však nezvolil ideální způsob zakončení a jeho střela pomalu doskákala kousek od levé tyče branky Jakuba Kotrby. O dvě minuty později přišel první trest za laxní hru klánovických. Upláchnuvšího útočníka Vinoře ještě Honza Kutzendörfer dohonit dokázal, vypíchnutí míče však nešťastně putovalo do protipohybu našeho gólmana a pro útočícího hráče tedy nebyl problém dopravit osamocený míč do branky. Druhou a třetí branku přidal soupeř po čtvrthodině hry velice krátce po sobě a v tu chvíli se zlomil celý zápas. Hostující celek vybuzený dobrým výkonem kypěl chutí do hry, naopak domácí opařeni třemi brankami nedokázali kloudně vystavit útočnou akci a v obraně byli nedůrazní a bez zájmu. Snížit se nám podařilo ve 21. minutě, když při nepřehledné situaci po standardce napálil míč do sítě Dan Kutzendörfer. I když nám branka dodala mírnou vzpruhu, do zápasu jsme se pořádně dostat nedokázali a tahali jsme celou první půli za kratší konec. Odskočení na tři branky přišlo těsně před odchodem do šaten, když po nízkém centru z levé strany napálil míč na hranici malého vápna do sítě Lukáš Ježek.

Veškeré ambice zlepšit výkon a vyvarovat se tak ostudě přišly v první minutě druhého poločasu, když se vykartoval Dan Barták, který na ose hřiště před pokutovým územím zatáhl za záchrannou brzdu a zablokoval ve skluzu útočníka hostí bez kontaktu s míčem. Nařízený pokutový kop sice nepřinesl nic zajímavého, pátou branku se však Vinoři podařilo vstřelit už o 7 minut později. Velice riskantní přihrávku, kterou inkasoval Jakub Kotrba vystihl křídelník hostí, který byl v souboji sice první, ale kontakt, který mohl cítit maximálně nosními dírkami, ho přiměl hodit s sebou o zem zhruba 3 metry za zády našeho brankáře. Nařízenou penaltu s přehledem proměnil Lukáš Ježek. Naprostý chaos, který zavládl v naší obraně udělal z druhého poločasu veletrh nájezdů na naší svatyni, v některých se soupeř ocital i v situaci 5 na 2. V desetiminutovce odstartovanou v dobu, kdy časomíra ukazovala číslo 62 se soupeři podařilo vsítit další tři branky. Nejprve po krásné průniková přihrávce pláchnul krajní obránce Vinoře Václav Dlabač, poté po pravé straně vnikl do vápna Daniel Kocourek, který z úhlu propálil Kubu Kotrbu, stejný hráč pak stál na konci přízemního centru, který ho trefil do holenního chrániče, od kterého míč putoval rychlostí zhruba 10 centimetrů za vteřinu přesně k pravé tyči. Velice podobný penaltový zákrok jsme mohli vidět i na druhé straně hřiště, kde však kontakt se stehnem brankáře byl naprosto zjevný. Příležitost ke vstřelení branky z penaltového puntíku však odmítl Filip Tvrzický, který pálil tvrdě, nikoliv přesně.

Po nejhorším výkonu sezóny si tak připisujeme největší prohru, která ač ostudná byla zasloužená. Naprosté vyprchání elánu v jarní části soutěže dovoluje našim soupeřům vyhrávat více osobních soubojů a střílet daleko více branek, než jsme schopni vyprodukovat. Nic, než velké ponaučení si tak z posledního zápasu na domácí půdě vzít nemůžeme. Impulz pro práci do letní přípravy a nadcházející sezóny tak hledat nemusíme, stačí se podívat na výsledky z posledních dvou měsíců. Moc se omlouváme všem fanouškům a děkujeme jim za přízeň i přes výkony, které tým předvádí. V dalším kole se utkáme s naším neoblíbeným soupeřem Partisan Prague na hřišti v Běchovicích.

autor: Sebastian Tumpach