4 / Chyby, které podtrhnuly slabý výkon

28.08.2023

FK Klánovice – Tělovýchovná jednota Kyje Praha 14 1:4 (0:2)

Branky – 83' D. Bartoň; 37' D. Bartoň (vlastní), 41' P. Řehoř, 69' P. Voštiar, 73' P. Voštiar

26. srpna jsme v druhém domácím zápase hostili Kyje. Poprvé jsme se tak setkali s jejich prvním týmem, jenž se propadl do 1.B třídy z vyšší soutěže. Velice ambiciózní tým, který se prezentoval dobrým fotbalem skutečně kvalitu pro již zmiňovanou vyšší soutěž nepostrádal. Ani ideální fotbalové podmínky, zataženo a 25 stupňů, nám nepomohly a většinu utkání jsme tahali za kratší konec provazu.

Soupeř byl lepší už od úvodu zápasu. V 6. minutě se dostal do svižného protiútoku, během kterého jsme si nedokázali ideálně rozebrat hráče a po přenesení hry se tak mohlo poprvé měnit skóre. Zcela osamocený křídelník Kyjí však napálil míč do tyče, od níž putoval do nohy Davida Nedomlela a následně do zámezí. Hosté zvolili taktiku dlouhých nakopávaných míčů, které se jim efektivně dařilo sklepávat díky dvěma urostlým útočníkům. Po čtvrt hodině hry jsme byli svědky dlouhého nákopu, po kterém se desítka Kyjí dostala k nádherné střele, jenž skončila pouze na tyči. Velice hektické sekvence, v nichž jsme se snažili držet balón na svých kopačkách postrádaly kvalitu a klid. Vždy pouze pár přihrávek po sobě jsme zakončili lacinou ztrátou balónu. V křídelních prostorech jsme soupeře nepřečíslovali a neprosazovali jsme se v soubojích jeden na jednoho, nutné říci i díky slabé podpoře útoku. Jak vepředu, tak i obranné linii Kyje dominovaly ve vzduchu, což pouze utvrzovalo jejich styl hry. Naopak domácí se uchylovali ke vysokým míčům opakovaně ze zcela nepochopitelného důvodu. Po půlhodině hry se začal objevovat prostor pro kombinaci ve středu pole, což byla daň soupeře za dvě "devítky" bušící do naší obrany. Několik souvislejších akcí na pár doteků nám přineslo možnost ohrozit bránu soupeře, bohužel z přijatelných pozic jsme se neodhodlali zakončit, nebo přišel nepřesný centr. Nejkvalitnější centr jsme mohli vidět po protiútoku, když hosté zahrávali rohový kop. Skvělou práci v defenzivě odvedl Ondra Nejedlý, který míč vyvezl a předal Honzovi Kutzendörferovi, ten přenesl na Daniela Bartoně, jenž vybídl k hlavičce Dana Kutzendörfera, jeho pokus bohužel letěl dva metry nad vodorovnou tyč soupeřovy branky. Hned z dalšího rohového kopu se nám naneštěstí podařilo inkasovat, když jsme prudký balón na přední tyč protečovali do vlastní sítě. Velice nešťastný gól, který padl zrovna když opadal tlak hostí nás tak srazil na kolena. Do poločasové přestávky se nám podařilo inkasovat ještě jednou, když jsme laxním počínáním u postranní čáry přišli o balón. Přes naprosto volnou polovinu hřiště si to pak Petr Řehoř namířil až na malé vápno, odkud neměl problém propálit našeho brankáře.

Vstup do druhého poločasu se nám vyvedl o něco lépe, dokázali jsme kombinovat, a i přes absenci tlaku z křídelních prostor a absolutním vymizení průnikových přihrávek jsme ve středu pole, zejména také mezi defenzivními štíty a stopery, mohli poklidněji kombinovat. Fyzicky otupělejší soupeř, který se prvních 10 minut zmohl pouze na dlouhé odkopy, jenž si Matouš Richtr a Jan Kutzendörfer dokázali sebrat, však i přes menší aktivitu dokázal pohodlně bránit naše pokusy o ofenzivní výpady. Po dvaceti minutách jsme lovili míč z naší sítě potřetí. Opět jsme nedokázali využít to, že jsme měli chvíli navrch a po standardní situaci, kterou soupeř rozehrával několik málo metrů hluboko v naší půlce, jsme nedokázali pokrýt náběh. Strhnutí pohybu na přední tyč, odkud míč putoval "do ohně" vyústil v gólovou střelu. Naprosto identická akce se odehrála jen o 4 minuty později a její výsledek byl taktéž stejný. Standardní situace, balón na přední okraj vápna, tentokrát se navíc dva soupeři dokázali otočit na vápně a balón si předat, druhý z nich pak z otočky zakončil. Stejný obraz hry, jako v prvním dějství nás tak dostal o čtyřgólového deficitu, nutno však říci, že zaslouženého. Absence agresivity v osobních soubojích, rychlých přesunů a tvrdé hry, která by kompenzovala soupeřovu technickou výhodu, nám nedovolila zápas důstojně odehrát. V poslední desetiminutovce jsme si dokázali vypracovat pár šancí a být nebezpečnější, než prvních 35 minut. Nejprve snižoval po protečované přihrávce Daniel Bartoň, který ze vzdálenosti penaltového puntíku míč slabší nohou napálil mimo brankáře Kyjí, následně se během velkého závaru po rohovém kopu dostali ke střele Ondra Nejedlý a Honza Kutzendörfer. V cestě další brance bohužel stálo břevno.

Velice "leklý" výkon, bez již zmíněné agresivity a chuti do hry nám přinesl prohru 1:4. Dva zcela darované góly a dva góly po standardních situacích kosmeticky upravily skóre, za které se můžeme stydět. Je nutno tak výkon vylepšit, především tedy v nastavení v hlavě a příští týden se pokusit opět naplno bodovat. V sobotu 2. 9. zavítáme na půdu rezervy ČAFC Praha.

autor: Sebastian Tumpach