5 / Laxní a nebojovný výkon na ČAFCe

04.09.2023

ČAFC Praha "B" – FK Klánovice 5:2 (3:2)

Branky – 14' M. Sadílek, 18' P. Marek, 20' M. Trýbl, 66' P. Marek, 80' M. Lejsek; 6' T. Mirovský, 24' F. Tvrzický

Druhý zářijový den jsme vyjeli na půdu rezervy ČAFC Praha, kde jsme v posledním zápase minulé sezóny ve velice obtížném zápase přišli o postup po remíze 2:2. Kladně na tento zápas vzpomínáme, pokud se jedná o hrací plochu, neboť v zápase 5. kola byl pažit ještě v horším stavu, než si ho pamatujeme z jara. A-mužstvo, jenž svůj přeborový zápas odehrálo ve stejný den hostilo Podolí s výkopem jen o 3 hodiny dříve.

Poměrně hektický vstup do utkání změnila rychlá branka, kterou se nám podařilo vstřelit už v 6. minutě. Po centrovaném míči, který do šestnáctky poslal Láďa Šperl, se v ostrém souboji ocitl Filip Tvrzický, který na trase Šperl – Mirovský působil pouze jako zastávka na znamení. Tomáš se uvnitř pokutového území na úrovni penaltového puntíku skvěle zorientoval a z voleje poslal balón do levého horního rohu branky. I přes vstřelení první branky se nám dařilo utkání kontrolovat a okolo poloviny hřiště se nám dařilo posouvat si míč mezi obranou a záložní linií. Skvěle se dařilo Ondrovi Nejedlému, který exceloval v situaci jeden na jednoho a jeden na dva. Bohužel v 15. minutě došlo ke zranění, po kterém nás rychle soupeř opařil vyrovnávací brankou. Po autovém vhazování z levé strany hřiště se soupeř dokázal uvolnit ve vápně a prostřelit Davida Nedomlela. Během 6 minut se nám podařilo inkasovat celkem 3x a změnil se tak průběh celého utkání. V 18. minutě si za obranu naběhl Petr Marek, jehož dvoumetrový ofsajd postranní sudí zcela ignoroval. Nikým neatakovaný tak doputoval až do vápna, kde v poklidu strhnul skóre ve prospěch svého týmu. O dvě minuty později stejný asistent rozhodčího vycítil, že jeho tým potřebuje pomoct ještě jednou a po skluzu Ládi Šperla, jenž odklonil balón do zámezí, přistoupil k hlavnímu sudímu a signalizoval mu pokutový kop. Hlavní sudí, který působil otráveněji než puberťák první školní den, pak svůj názor autoritativně změnil a místo signalizovaného autového vhazování nařídil penaltu, kterou se domácím podařilo proměnit. Gólovou smršť uzavřel Filip Tvrzický, který se na hranici vápna dostal k odraženému míči a s přehledem zakončil podél gólmana k pravé tyči.

Už od začátku druhého poločasu se domácím chtělo málo do hry, nicméně my jsme toho nedokázali využít. Nedostavil se žádný tlak, nedokázali jsme efektivně presovat a v útočné fázi zcela chyběla hladovost, nabídka a schopnost překonat soupeře jeden na jednoho. Soupeř alespoň nefotbalovost vynahradil agresivitou a soubojovostí. I přes poměrně dobře fungující střed hřiště se nám díky neustálému předržování a absenci finální přihrávky nedařilo dostat míč mezi útočníky. Nepomohli jsme si ani standardními situacemi, ke kterým jsme se prakticky nedostali. Málo střeleckých pokusů znamenalo málo rohů a malá agresivita v soubojích nám nepřinesla ani žádný faul okolo soupeřovy šestnáctky. Bohužel jsme se nedokázali ani zastupovat, výkon nebyl ani týmový. Po 20 minutách hry začal soupeř útočit a ihned si vypracoval několik příležitostí. Poslední dva góly padly z prakticky identických situací, když nás na hranici vápna přečíslil v situacích 4 na 3 a 5 na 4. Nikdo ze záložní řady, ani hráči pohybující se v krajních prostorech protivníky nedokázali, či nechtěli navázat, a proto k těmto přečíslením došlo. Na druhé straně jsme v druhém dějství neviděli vůbec nic. S nadsázkou nula střeleckých pokusů, nula centrů a nula nebezpečných přihrávek dodávalo domácím sebevědomí a klid v kombinaci, což zcela odráželo zápas minulého Kola, kde nás doma porazily Kyje.

Další nepovedený výkon doplněn zraněními tak přehoupl naší bilanci výher a proher do červených čísel. Hra bez jakéhokoliv systému a řádu, kde se místy objevují hráči mimo jejich preferované pozice tak nepůsobí vůbec kladným dojmem. Soupeři, se kterými jsme hrávali vyrovnané utkání, či je dokonce poráželi teď mají navrch a my nedokážeme rozdíl smazat ani bojovností a disciplínou. Již tuto sobotu se budeme snažit prohru odčinit v domácím zápase s Hrdlořezy.

autor: Sebastian Tumpach