6 / Vysoká výhra a potřebné tři body

11.09.2023

FK Klánovice – Spartak Hrdlořezy 8:0 (2:0)

Branky – 14' F. Tvrzický, 36' F. Tvrzický, 62' F. Tvrzický, 67' D. Kutzendörfer, 71' T. Mirovský, 72' M. Halász, 75' F. Tvrzický (penalta), 78' F. Tvrzický

V 6. kole 1. B třídy jsme přivítali na naší půdě tým Hrdlořezů, který v prvních 5 zápasech nedokázal ani jednou naplno bodovat, dvakrát se se soupeřem o body dělil, třikrát odcházel s prázdnou. Po velice špatných výkonech v minulých dvou týdnech jsme věděli, že musíme zápas na domácí půdě zvládnout. Chybějícího Matouše Richtra, jenž je základním stavebním kamenem obrany, pro sobotní duel nahradil Daniel Kutzendörfer. Vůbec poprvé v letošní sezóně jsme tak nastoupili s odlišnou stoperskou dvojicí.

Po úvodním hvizdu se ani jednomu z týmů nechtělo kupředu. Hra byla velice opatrná, domácí však měli míč na kopačkách znatelně častěji. Danielu Bartoňovi, který v zápase s ČAFC chyběl se skvěle dařilo otáčet hru a tvořit nabídku jak pro obranu, tak pro záložní linii. Poměrně dost soubojová čtvrthodina utkání nastiňovala obtížné dobývání soupeřovy branky, naštěstí opak byl pravdou. V druhé polovině první půle soupeř ubral a sázel na dlouhé nakopávané míče. Tato skutečnost nám dovolila v prvním dějství dvakrát skórovat a vytvořit si tak bezpečný náskok. Nejprve se ve 13. minutě zády k brance uvolnil Láďa Šperl, jenž následně přihrál naokraj pokutového území na Lukáše Hladíka, který posadil přesný centr na hlavu Filipa Tvrzického. Klánovická čtrnáctka prodloužila letící balón přesně k levé tyči gólmana hostí. Po půl hodině jsme se blýskli velice pohlednou akcí, na jejímž konci stál opět Filip. Standardní situace, již rozehrál náš kapitán, doplachtila až na okraj vápna, kde se nacházel Tomáš Mirovský, ten si balón šikovně zpracoval, přehodil si soupeře a nesobecky posunul míč našemu hrotovému útočníkovi, ten si bohužel v úzkém prostoru nedokázal připravit balón pro střelu. Chuť si však mohl spravit už o 5 minut později, když ho za obranou našel, zprvu zdánlivě dlouhou přihrávkou, Daniel Bartoň. Míč z levého kraje pokutového území pak Filip zkušeně přehodil přes vyběhnuvšího brankáře Hrdlořezů a zdvojnásobil tak náš náskok. Do poločasu jsme mohli skórovat ještě jednou, ve 41. minutě ale v cestě třetímu gólu stálo břevno.

Na první pohled vlažný vstup do druhé půlky zápasu byl pouze klidem před bouří, která se strhla v 60. minutě. První a poslední nególové zakončení Klánovic měl na starost Daniel Barták, jenž se přiřítil na útočnou polovinu, inkasoval přihrávku a na hranici vápna se rozhodl zakončit, jeho pokus naneštěstí mířil o pár metrů vedle. Jak rychle se objevil na soupeřově polovině, tak rychle se zase vrátil do obranné činnosti. Stejně tak jako Dan vyplul u vápna soupeře i Filip, ke kterému se v 61. minutě odrazil míč. Po skvělém zorientování se a přípravě balónu pak s ledem s žilách poslal balón po zemi přímo do dolního rohu. Na čtvrtý gól jsme čekali pouhých 5 minut a značnou část diváků to přirozeně po posledních výkonech překvapilo. Po přímém kopu z úctyhodné vzdálenosti se k dorážce dostal Dan Kutzendörfer, k němuž se míč odrazil od tyče. Bez jakýchkoliv problémů ho pak dokázal doklepnout do nikým nehlídané branky. V minutě 70. jsme kopali rohový kop z pravé strany. Kratší balón znamenal neúspěch v pokusu hlavičkovat v nebezpečném prostoru, avšak Ondra Nejedlý měl záměr zcela odlišný. Po zpracování jen kousek uvnitř vápna se uvolnil směrem k brankové čáře, zvedl hlavu a vybídl ke střele zcela osamoceného Tomáše Mirovského, který z úrovně penaltového puntíku prostřelil vše, co mu stálo v cestě a zvýšil na 5:0. Druhou asistenci během jedné minuty si Ondra připsal, když zachytil nepovedenou rozehrávku hostí na kraji jejich vápna. Nic nevymýšlel a ihned rýsoval přihrávku dovnitř pokutového území, kde čekal Marek Halász. Ten měl míč na dlouho nohu ale i tak dokázal razantně zakončit a vsítit svůj první gól za klánovické áčko. Na stejného hráče byl o 3 minuty později odpískán faul, když byl sražen k zemi číhajíc na přetažený centr na zadní tyči. Druhý hattrick tak mohl načít Filip Tvrzický, který pokutový kop razantně napálil, ačkoliv do směru skoku, mimo dosah brankáře bílo-modrých. Poslední kosmetická úprava skóre přišla ještě před 80. minutou, když jsme na pravé straně hřiště skvěle zapresovali. Získaný balón posunul Tomáš Mirovský na nikým nehlídaného Filipa Tvrzického, jenž měl spoustu času se přichystat na vstřelení svého pátého gólu v utkání. V poslední desetiminutovce o sobě dal vědět ještě střídající Jakub Prošek, který se po rohovém kopu dostal na hranici vápna ke střele, bohužel zařízení netrefil.

Spravení chuti a vylepšení statistiky v tabulce nás tak snad nakopne k lepším výsledkům. Výrazné zlepšení v kombinaci, pohybu a presingu, avšak proti týmu ze spodní poloviny tabulky, nám doufejme dodá potřebné sebevědomí. Celkově bídný start do sezóny budeme chtít napravit v neděli na hřišti Junioru Praha 1960, kde snad přehoupneme bilanci výher a proher zpět do zelených čísel.

autor: Sebastian Tumpach