8 / Zlomení kletby hattrickem za 11 minut

25.09.2023

PARTISAN PRAGUE F.C. – FK Klánovice 2:3 (0:3)

Branky – 57' F. Orakzai, 74' R. Pupkov; 12' K. Petrosjan, 19' K. Petrosjan, 23' K. Petrosjan

V sobotu 23. září jsme se vydali do nedalekých Běchovic, kde jsme se utkali s naším neoblíbeným soupeřem, Partisanem Prague. Naše bilance s tímto týmem je eufemizovaně řečeno velice špatná. Během pěti let v 1. B třídě jsme se utkali 8x, 4x jsme brali pouze bod a 4x jsme z duelu odcházeli s prázdnou. Do našeho 5. venkovního zápasu jsme navíc vstoupili bez Matouše Richtra, který chyběl v obranné linii, díky zranění také chyběl náš kapitán Daniel Bartoň.

Začátek utkání byl z naší strany velice zkušený, drželi jsme balón na naších kopačkách. Ve středu hřiště skvěle fungovalo duo Nejedlý – Mirovský. Díky nedůrazu domácích se nám dařilo v prostředku hrací plochy kombinovat, bez tlaku se otáčet s míčem a následně ho vyvážet do finální třetiny hřiště, kde se výborně na osu stahovali Karen Petrosjan a navrátilec do sestavy Kirill Chukhan. První větší šance přišla v 10. minutě, když se po propadlému balónu dostal k voleji v pokutovém území Tomáš Mirovský, bohužel jeho přízemnímu pokusu chybělo několik desítek centimetrů, aby zapadl k pravé tyči. To ho však nemuselo mrzet, neboť už o 2 minuty později připravil první gól pro svého spoluhráče. Po autovém vhazování na levé straně se Tomáš probojoval skrz dva protihráče a přihrál míč na okraj vápna, kde čekal Karen Petrosjan. Ten si balón šikovně zpracoval směrem k penaltovému puntíku, kde se ocitl tváří v tvář gólmanovi Partisanu, jenž jeho první střelu mířící do pravé poloviny branky vyrazil. Vyražený míč, který se pomalu kutálel směrem k levé tyči už neměl problém autor první střely dorazit do zcela odkryté sítě, 0:1! V úvodní patnáctiminutovce jsme soupeři nepůjčili mockrát míč, a proto jsme mohli udržet tlak, ve němž jsme v první třetině prvního poločasu Partisan drželi. Ve 20. minutě tento tlak vyeskaloval a my jsme vstřelili druhou branku. Zprvu nepovedený rohový kop se odrazil do prostoru u pravé postranní čáry, kde si míč převzal Ondra Nejedlý. Na konci jeho nabídky stál Filip Tvrzický, který elegantně sklepl na Karena Petrosjana, jenž nádhernou prudkou střelou k levé tyči navýšil rozdíl na 0:2. Hattrick pak zkompletoval o pouhých 240 vteřin později, stačilo mu na něj tak 11 minut čistého času. Jednalo se o doposud nejpohlednější akci utkání. Tomáš Mirovský nabral balón na polovině hřiště, narazil si s Filipem a následně několik metrů před vápnem prostrčil skulinou míč na Karena, jenž obdobně jako v předchozím případě zakončil razantně a přesně k levé tyči branky. Gólmanovi nedal šanci a připsal si tak svůj třetí zásah v zápase. Svou první příležitost měli domácí z přímého volného kopu, když hrubou nedisciplinovanost předvedl Daniel Barták, který těsně před vápnem oplatil soupeři tvrdý souboj, avšak zcela mimo hru a nebylo divu, že inkasoval žlutou kartu. Nařízený přímý kop letěl jen kousek přes břevno svatyně Davida Nedomlela. Závěr prvního poločasu už nám toho moc nepřinesl, v největší šanci se ocitl Filip Tvrzický, jehož pokus byl zablokován.

V druhém dějství padly ještě dva góly, naneštěstí do stejné branky, jako v poločase prvním. Partisan nastoupil po pauze s daleko větší ambicí a chutí, v první desetiminutovce to však nebylo vidět. Do první příležitosti jsme se navíc dostali my. I přes tuto skutečnost se po 12 minutách prosadil náš soupeř. Nenápadná akce z pravé strany, jenž jsme laxně odbránili, přinesla střelu zevnitř pokutového území, která doputovala až za záda našeho brankáře. V 62. minutě jsme pak mohli být svědky vyloučení, když domácí hráč adresoval vulgární připomínky na adresu hlavního sudího, ten neváhal ani minutu a udělil druhou žlutou kartu. Zápas poté začal lehce upadat, kvalita šla dolů a nedokázali jsme souvisleji držet balón jako v prvním poločase, i na úkor početní převaze. V největší šanci druhého dějství se ocitl Daniel Barták, když se po kraji hřiště prosadil Tomáš Mirovský, z jehož kopačky míč putoval po ose Petrosjan – Tvrzický až k Danovi, který z výborné pozice pouze napálil gólmana Partisanu. Chvíli poté jsme mohli být svědky krásného fotbalového momentu, když se po naší laciné ztrátě na středu hřiště dostal k balónu záložník soupeře, ten nic nevymýšlel a ze středového kruhu poslal míč přes celou polovinu až do naší sítě. Tím na nás vyvinul značný tlak, ale i přes jednogólový rozdíl jsme se nerozhodli bránit a do konce utkání, i přes pár závarů kolem našeho pokutového území, jsme útočili především my. Nejprve dvakrát napřáhl z dálky Ondra Nejedlý, v obou případech se ale jednalo o moment bližší ragbyovému mistrovství světa než fotbalovému zápasu. Do třetice se Ondra vřítil do slibného protiútoku, když šel společně s Jakubem Proškem na jednoho obránce domácích, rozhodl se vzít akci na sebe a po dvou zasekávačkách jen o několik desítek centimetrů přestřelil slabou nohou branku. V závěrečné pětiminutovce se v šancích ocitl ještě Marek Halász, jenž netrefil ideálně přihrávku pod sebe Filipa Tvrzického, a následně také Daniel Barták, který čekal na konci pohledného centru Štěpána Borky. Bohužel na zadní tyči čekal i gólman soupeře, jenž jeho pokus bez problémů lapil.

Po 5 letech tak bereme ze zápasu proti Partisanu Prague plný počet bodů. Nabraný náskok z první půle nám sotva vydržel, což můžeme brát především negativně. Utkání to bylo však velice obtížné a hlavní je zisk 3 bodů. Soupeře jsme navíc kromě 20 minut v druhém poločase přehrávali, a i přes jejich úctyhodný tlak v oslabení jsme mohli v závěru přidat ještě 3 branky, což by výsledku slušelo o hodně víc. Příští týden se budeme snažit prodloužit naši vítěznou šňůru, už ve čtvrtek na hřišti Malešic!

autor: Sebastian Tumpach