9 / Šťastné číslo třináct

02.10.2023

AFK SLAVIA MALŠICE – FK Klánovice 1:13 (1:6)

Branky – 34' P. Florián; 2' D. Bartoň, 5' O. Nejedlý, 14' F. Tvrzický, 17' K. Petrosjan, 30' D. Bartoň, 43' T. Mirovský, 64' K. Chukhan, 66' F. Tvrzický (penalta), 69' F. Tvrzický, 71' F. Wiesner (vlastní), 78' D. Bartoň, 84' K. Petrosjan, 88' Š. Borka

9. kolo pražské 1. B třídy jsme vlivem svátku předehrávali už ve čtvrtek, navíc na půdě našeho soupeře, kterému jsme vyhověli se záměnou jarního a podzimního utkání. Domácí, kteří se před zápasem nacházeli na posledním místě tabulky do soutěže postoupili z prvního místa, proto jsme očekávali, že budou mít ambici získat první vítězství, opak byl však pravdou.

Do nezahřáté obrany, jejíž hráči se na pažitu zjevili až 15 minut před začátkem utkání, se vřítil Tomáš Mirovský už v první minutě, před vápnem stihl ještě najít Filipa Tvrzického, jehož střelu bohužel stoper domácích zablokoval. Tato aktivita byla předzvěstí rychlé branky, kterou se nám podařilo vstřelit už o necelých 60 vteřin později. Z nepřehledné situace v rohu hřiště míč vyplaval na hranici pokutového území, kde čekal připravený Daniel Bartoň, ten viděl, že gólman není na své pozici, tak pohotovou střelou slabou nohou do odkryté části branky otevřel skóre. V úvodní desetiminutovce se útoků na soupeřův konec hřiště hrnulo mnoho, naneštěstí se nám podařilo skórovat jen dvakrát. Druhý gól přidal Ondra Nejedlý, když po nabídce našeho kapitána z rohu vápna navedl míč na střed odkud pálil přesně k levé tyči branky domácích. Ze hry jsme měli nepochybně více, kombinovali jsme okolo středu a hodně se prosazovali v situacích jeden na jednoho, bohužel pokusy o překonání nepřítele předfinální přihrávkou, ať už do křídla, nebo na hrotového útočníka nám častokrát kazil velmi obtížný terén. Skutečnost, že máme v zápase jasně navrch šla také ruku v ruce s tím, že jsme se nevraceli poctivě v každé situaci a v soubojích jsme nebyli dostatečně důrazní, díky čemuž jsme později v prvním poločase inkasovali jedinou branku utkání. Třetí gól a svůj desátý v tomto ročníku vstřelil Filip Tvrzický, symbolicky ve 14. minutě. Po rychlé souhře Ondry Nejedlého a Lukáše Hladíka se první jmenovaný prodral třemi obránci a po překonání gólmana zcela nesobecky vybídl ke skórování svého spoluhráče. O 3 minuty později se podobný kousek snažil napodobit Karen Petrosjan, který se rychlostně prosadil přes 3 protiháče, tváří v tvář gólmanovi to pak vzal na sebe a vypálil na druhou stranu, než mu uhnul strážce branky Malešic. Hattrick v prvním poločase měl na kopačce Ondra, jenž byl na konci Filipovy přihrávky putující napříč malým vápnem, prázdnou síť ale naneštěstí adresát o několik metrů přestřelil. Stejně tak tomu byli o i minutu později, když Ondra netrefil zařízení po krásné individuální akci. Na 5:0 zvyšoval po přistrčení Lukáše Hladíka Daniel Bartoň, jenž napřáhl ze střední vzdálenosti a umístil míč přesné k pravé tyči. Poté už přišel čas na soupeře, který se dostal do nebezpečné situace na pravé straně našeho velkého vápna. Po zarputilém průniku přes tři naše obránce malešický útočník na malém vápně umístěnou střelou na přední tyč překonal Jakuba Kotrbu a snížil na 1:5. V závěrečné desetiminutovce, ve níž jsme se prali jak s terénem, tak se zbrklostí a touhou vstřelit více branek, se prosadil už jen Tomáš Mirovský, který pohodovou střelou zpoza vápna zakončil naše snahy v prvním poločase.

Do druhého dějství jsme vstoupili se třemi změnami, jednogólové střelce Tomáše a Ondru nahradil Marek Halász a Kirill Chukhan, na pravý kraj obrany se pak místo Jakuba Proška nastěhoval Štěpán Borka. Hned v první minutě měl na hlavě gól Jan Kutzendörfer, jenž si našel místo přesně na konci centrovaného míče Karena Petrosjana, bohužel jeho hlavička do země putovala několik centimetrů vedle. Dalších 15 minut jsme se ale museli obejít bez zajímavějších šancí, neboť jsme začali tam, kde jsme po prvních 45 minutách skončili. Naše hra byla roztrhaná, nedokázali jsme si dát několik přihrávek v kuse, natož kombinovat z prvního doteku a překvapit tak soupeře. Vzbudil náš až hlad po hattricku Daniela Bartoně, který se v 61. minutě vřítil do pokutového území, jeho pokus se ale mezi tři tyče nevešel. Svůj premiérový gól ve čtvrtek vsítil i Kirill Chukhan, když z prvního doteku napálil přihrávku Lukáše Hladíka na zadní tyč a nedal brankáři domácích šanci. Tím započalo 7 minut pekla, ve kterých se nám podařilo skórovat celkem 4x. Po faulu na Marka Halásze se štěstím proměnil penaltu Filip, o 3 minuty později se po narážečce s Kirillem stejný hráč prodral po brankové čáře až na malé vápno, odkud prostřelil gólmana na přední tyči, ve čtvrtém případě nám pomohl obránce soupeře, jenž prudkou přihrávku Štěpána Borky nasměroval přesně do pravé šibenice. Repete jsme si střihli v 78. minutě, když se nám za 10 minut podařilo vstřelit další 3 góly. Svůj třetí přidal Daniel Bartoň, když si u postranní čáry z prvního doteku vyměnil míč s Filipem, následně naběhl nikým nepronásledovaný do vápna odkud už neměl problém rozvlnit síť. O chvíli později se v podobném prostoru ocitl Filip, který po krkolomné střele oběma nohama přestřelil branku. Cíl se mu ale nakonec podařilo trefit, když po malé chvíli v přerušené hře nasměroval špičkou boty míč přesně do prostoru mezi stehny domácího stopera. V dobré víře podat brankáři míč tak zavinil pár minut přerušení. Svůj pátý gól ve dvou zápasech přidal po asistenci Marka Karen. Dvě minuty před koncem se ještě po patičce našeho kapitána prosadil ranou na přední tyč Štěpán Borka.

Velmi zvláštní zápas, ve kterém nám soupeř dovolil prakticky všechno nám přineslo velmi vysokou výhru. Tragická kvalita na obou stranách nás však ani zdaleka neudrží v provozní teplotě pro velmi těžká utkání, jež nás v následujících týdnech čekají. První z dvou domácích střetnutí nás čeká už tuto neděli, když v Klánovicích přivítáme Chodov!

autor: Sebastian Tumpach