12 / Bezmoc a nezkušený závěr v Hostivaři

24.10.2022

SK Hostivař "B" - FK Klánovice 2:2 (1:1)

Branky - 45' Š. Šticha, 83' E. Chleborád; 1' T. Mirovský, 79' T. Mirovský

V neděli 23. 10. jsme odehráli zápas na hřišti Hostivaře. Slovo zápas má v této větě daleko větší hloubku, než by se mohlo zdát, neboť stav hřiště, na kterém bylo utkání odehráno nedovolilo zúčastněným zkompletovat více jak 5 přihrávek za sebou a k fotbalu měla tedy nedělní podívaná velice daleko. Nejedná se o žádné pejorativní zveličování a přehánění, či výmluvu, bohužel je to holý fakt. Je samozřejmé, že oba celky měly stejné podmínky a snažily se hrát kombinačně, nicméně to po celých 90 minut nebylo možné. Z tohoto důvodu bude dnešní reportáž kratší, neboť zápas byl absolutně nekoukatelný a není toho moc ke komentování.

Po úvodním hvizdu se domácí celek ujal míče a po pár přihrávkách se uchýlil k pokusu o přízemní průnikovou přihrávku. Balón se však po 3 výskocích dokutálel pouze na kopačky Jana Kutzendörfera, jak tomu bylo nespočetněkrát v průběhu celého prvního dějství. Ten dlouhým nákopem otočil hru na levou stranu, kde se nacházel Láďa Šperl. Láďa naprostým zázrakem dokázal míč zkrotil a přistrčil ho Filipovi Tvrzickému, který šikovně posunul mezi rozestoupené stopery na Tomáše Mirovského. Tomáš si balón navedl na hranici vápna odkud celkem triviálně propálil domácího brankáře.

Zápas zdobil také nespočet autových vhazování a volných kopů, protože drtivé procento dlouhých balónů, které nesloužily jako konstruktivní základ pro útočné výpady, nýbrž jako nástroj poslední záchrany v obranné činnosti, skončilo mimo hrací plochu. Po čtvrthodině hry se v druhém náznaku šance ocitl Filip Tvrzický, který se prodíral po brankové čáře směrem na střed hřiště, bohužel v moment, kdy přihrával míč pod sebe do druhé vlny mu došel prostor a celá akce skončila odkopem. Ve 21. minutě se neskutečných zákrokem blýskl David Nedomlel, který napravil chybu v rozehrávce, při které trochu zahnal do úzkých své spoluhráče. Zhruba po třiceti minutách hry se začal tlak stupňovat a my jsme se téměř nedostali z vlastní poloviny. Veškeré pokusy o rozehrávku ztroskotaly už u stoperské dvojice, která na připravení míče, následnou přihrávku, zpracování a odehrání potřebovala zhruba pětinásobek času než na normálním hřišti. Infarktový první poločas, kdy jsme zuby nehty bránili vedení 1:0 naneštěstí zdárně neskončil. Několik vteřin před hvizdem rozhodčího jsme polevili z aktivity a po centru z pravé strany se dokázal hlavou prosadit záložník domácích.

Druhý poločas nabídl šance na obou stranách, avšak žádná z nich nepřišla po delší kombinaci. Veškerému souvislejšímu držení míče vždy předcházelo několik vyhraných osobních soubojů, hlaviček a individuálních driblinků s míčem, protože jiná možnost pro držení balónu zkrátka nebyla. Na straně hostí šance výborně likvidoval David Nedomlel, který i přes nekonzistentní výkon celého mužstva odchytal velice dobrý zápas. Na straně domácích neměl gólman prakticky žádnou práci, neboť asi ze čtyř střel dostal dva góly a zbytek pokusů nemířilo ani mezi tři tyče. Druhou branku inkasoval v 79. minutě, když se k odraženému míči u postranní čáry dostal Štěpán Borka. Ten balón bez váhání nacentroval do vápna a byl to centr velice povedený, neboť na jeho konci stál Tomáš Mirovský, který kolenem přesměroval prudký balón na branku, na který dosáhl pouze Hostivařský stoper, jenž se sice hlavou dotkl gólové střely, ale nedokázal jí vyhlavičkovat do bezpečí. Zbylých 10 minut, do kterých jsme měli investovat veškerou energii a sílu, abychom v tak nepříjemném zápase ubránili velice cenné vedení jsme ale prohospodařili. Destruktivní styl se nám podařilo držet 4 minuty, po kterých se "blýskla" celá obranná řada a defenzivní štíty, která sice se štěstím obešel střelec vyrovnávací branky, nicméně v takovéto situaci musí důraz v obranné činnosti, navíc několika hráčů, veškeré odrazy míče zastínit. V posledních minutách ještě po rohovém kopu nad branku pálil Honza Kutzendörfer a dobrou příležitost pro završení hattricku měl Tomáš, který bohužel z voleje netrefil odkrytou branku.

Zápas byl velice fyzicky ale i psychicky náročný, nicméně vedení jsme měli dvakrát ve svých rukou a ryzí nezkušeností jsme si nedokázali výsledek pohlídat. Děkujeme všem hráčům, kteří přišli bojovat, neboť marodka týmu se stále nezmenšuje. Bohužel výkon nestačil a hladovost po výhře nebyla v rozhodujících momentech dostatečná. Příští týden hrajeme na domácím hřišti proti Satalicím. Výkop v sobotu ve 14:30.

autor: Sebastian Tumpach