19 / Čerstvý vítr do plachet

01.04.2024

FK Klánovice – ČAFC Praha "B" 4:0 (3:0)

Branky – 5' F. Tvrzický, 9' M. Halász, 14' F. Tvrzický, 64' J. Kutzendörfer

V pátek 29. března jsme předehrávali zápas 19. kola 1. B třídy. Na domácí půdě jsme přivítali rezervu ČAFC Praha, které jsme měli co oplácet. Za více než příznivého počasí jsme v dopoledních hodinách vběhli do zápasu v lehce pozměněné sestavě. Se stoprocentním zdravím kolísajícího Tomáše Mirovského nahradil na "desítce" Marek Halász a zraněného Ondru Nejedlého nahradil řezník Láďa Šperl, jehož třízápasový karetní trest uspěl u odvolání.

Už od počátečních minut tahali hosté, jejichž první tým hrál od 10:15 zápas pražského přeboru v Podolí, za kratší konec. Nedokázali souvisleji podržet míč, častokrát ani konstruktivněji nahrát odzadu do záložní linie jejich družstva. Velmi kvalitní výkon našich středopolařů a nespočet nepřesností borců ČAFky znamenal velký tlak už od úvodních minut. Vysoké postavení zadní linie našich soupeřů nám dovolovalo hrát to, co umíme nejefektivněji, a to sice kombinovat s předfinální přihrávkou do volného prostoru. Tento model nám perfektně zademonstrovalo trio Dan Barták-Daniel Bartoň-Filip Tvrzický, když druhý jmenovaný našel prvního přesným míčem za obranu. Svižný protiútok byl zakončen přízemní přihrávkou do vápna na Filipa, který u sebe sice měl strážce, ale podivným zpracováním míče se ho zbavil a následně podél bezmocného gólmana poslal domácí do vedení. Už o 5 minut později se nám podařilo náskok zdvojnásobit, nejprve byl slibně vypadající rychlý útok zbrzděn přihrávkou na paty Filipa Tvrzického, ten si ale v klidu míč připravil a z pravé strany ho levačkou poslal vzduchem do vápna. Na tento nadýchaný centr si počíhal Marek Halász, který se na několik desetin vteřiny zavěsil do vzduchu a nechytatelně hlavou zakončil. První nególovou akci nám pak předvedli Kirill Chukhan a Honza Kutzendörfer, když zadák Klánovic vyvezl balón téměř přes polovinu hřiště, následně křižným balónem našel Kirilla Chukhana, jenž si míč navedl do vápna. Bohužel z prudkého úhlu nedokázal překonat strážce tří tyčí hostí. To ho ale nemuselo moc dlouho mrzet, protože z nařízeného rohového kopu se nám podařilo vsítit třetí branku. Prudký míč letící někam k přední tyči chytře tečoval Dan Barták, který tak dovolil završit gólové hody Filipovi Tvrzickému, jenž už měl práci v prostoru malého vápna velmi lehkou. Bohužel vysoké vedení přineslo o dost méně zajímavou dvacetiminutovku, jenž byla plná zbrklých pokusů o dlouhé nákopy a nekvalitní řešení situací ve finální třetině. Když jsme viděli, že můžeme kombinovat do velice vysoko postavené obrany soupeře, začali jsme taktiku dlouhých míčů do určité míry zneužívat. Hra ztratila řád a zcela nesmyslně jsme v tomto, pro nás také velmi fyzicky náročném stylu hry, pokračovali. V závěrečných zhruba deseti minutách se ČAFka oklepala, především díky našemu nedůrazu si dokázala vypracovat pár kratších akcí, které také dokázala zakončit. Ve většině případů se jednalo o pokusy ze střední vzdálenosti, se nimiž neměl Kuba Kotrba větší potíže.

Druhý poločas nepřinesl personálně žádné změny, na trávníku jsme se však pokoušeli více kombinovat po zemi a zatlačit soupeře na jeho polovinu, podobně jako minulý týden Kyje. Hra díky tomu působila trochu ospale, neboť zdlouhavá kombinace zejména okolo hřiště, nepřinášela mnoho šancí. V té největší se po zhruba 10 minutách ocitl náš kapitán Daniel Bartoň, když Lukáš Hladík vybídl u pravé strany operujícího Dana Bartáka, jenž po zatáhnutí míče do vápna vybídl k zakončení svoje kamarády. K odraženému balónu se dostal právě Daniel Bartoň, který bohužel nemířil přesně. Spravit chuť si ale mohl v 64. minutě, když po standardní situaci, jenž předcházela ruka soupeře, prudce nacentroval míč na hranici pokutového území, kam si ve velké rychlosti naběhl Honza Kutzendörfer. Tato spolupráce už druhý týden po sobě zafungovala na výbornou a po velmi prudké hlavičce jsme se mohli v pátek radovat počtvrté. Zápas byl v tuto chvíli víceméně rozhodnutý, hra se ještě více uklidnila i když občas to tomu nenasvědčovalo, jako když v 71. minutě Dan Barták po nedorozumění u autového vhazování zcela zbytečně, ale nutno říct, že s neobvyklou přesností, napálil Lukáše Hladíka. Potřebnou dávku energie do úroku vnesl Šimon Procházka, který se v posledních 10 minutách dokázal dostat do dvou poměrně dobrých šancí. V té první jsme se valili do protiútoku 3 na 1. Dan Kutzendörfer, jenž byl nastartovaný Lukášem Hladíkem, přesně našel Šimona Procházku, ten si bohužel nezpracoval ideálně, a tak s pouhou tečí balón prolítl pokutovým územím. To nijak nezajímalo Jaroslava Chvojku, který k míči měl nejblíže, bohužel se po nezdaru svého spoluhráče rozhodl nepřemáhat se a pokus o setrvání útočné akce zcela vypustil. O několik minut později se Jára pokusil tento nezdar odčinit, když centrem z pravého křídla vybídl opět Šimona, jenž si pro přihrávku mířící na roh malého vápna seběhnul. Podobně jako v utkání s Vršovicemi se snažil cpát svou střelu pod vyběhnuvšího gólmana, jenž se naneštěstí blýskl náramným zákrokem.

Poměrně komfortní, ale velice potřebná výhra, ve které jsme nemuseli zařazovat vyšší výkonnostní stupeň díky výkonu z první dvacetiminutovky zápasu tak znamená udržení kontaktu s vrškem tabulky. Nyní ztrácíme na první dva týmy 4 body, naopak jsme v čele velmi těsného balíku 5 týmů, které od sebe dělí pouhé 3 body. Odtrhnout se od našich sousedů v tabulce se budeme snažit už příští týden, konkrétně na půdě Hrdlořezů, s nimiž se utkáme v neděli v 16:30!

autor: Sebastian Tumpach