9 / Důležitá ale utrápená výhra s Ďáblicemi

03.10.2022

FK Klánovice - SK Ďáblice "B" 4:2 (2:1)

Branky - 16' D. Bartoň, 21' T. Mirovský, 59' J. Chvojka, 70' F. Tvrzický (penalta); 39' P. Hejna, 52' P. Michek

V sobotu jsme za deštivého počasí na domácí půdě sehráli duel s rezervou Ďáblic. Utkání odstartovalo druhou půlku podzimní sezóny, ve které nás v tu dobu čekalo 7 zápasů, z nich 5 s týmy z první poloviny tabulky. Mužstvo, kterému jsme na jaře v první půli nadělili 7 branek však velice omladilo a my jsme věděli, že nás nečeká vůbec lehký soupeř. V sestavě byly tento týden 3 změny, a to konkrétně v brance, kde Jakuba Kotrbu nahradil David Nedomlel, na pravé straně nahradil Honzu Katuščáka Kirill Chukhan a za zraněného Sebastiana Tumpacha se do středu zálohy stáhl Ondra Nejedlý, jenž uvolnil na křídle místo Járovi Chvojkovi.

Úvod zápasu se nám velice vydařil, když jsme dokázali aktivně držet balón na kopačkách, kombinovat ve středu pole a vyhrávat úctyhodné procento osobních soubojů. Z první svižnější akce po pravé straně, kdy se do úniku dostal Kirill Chukhan, jsme vytěžili pouze roh, ze kterého se nám bohužel nepodařilo ohrozit branku soupeře. O několik minut později vytvořil pro Láďu Šperla skvělou gólovou příležitost Tonda Bareš, když ho od pravé postranní čáry našel přesným centrem na zadní tyči. Naneštěstí díky složitému odskoku byla šance našich krajních obránců zakončena mimo tři tyče. O několik desítek vteřin později se po krásném obloučku přes obranu řítil na branku Filip Tvrzický. Těsně na hranici pokutového území byl ale zaskluzován. Obránce hostí se sice první dotkl balónu, nicméně do souboje šel šlapákem a následně zasáhl i našeho unikajícího útočníka. Nařízený přímý kop si vzal na starost náš kapitán Daniel Bartoň, který prudkou střelou okolo zdi vystřelil černo-bílým vedení 1:0. V tempu jsme však nepolevovali. Soupeř se až na dvě brejkové situace před naše pokutové území nedostal, a tak jsme mohli poměrně poklidně rozehrávat z hloubi vlastní poloviny až ke středu hřiště. K nevíře jsme se do další vyložené šance dostali opět z pravé strany, když Filip dlouhý balón zpracoval zády k bráně a rozehrál doprava Tomáše Mirovského. Ten si míč navedl až na vápno, kde ho posunul na Járu Chvojku. Jeho střelu na zadní tyč brankář Ďáblic pouze vyrazil před sebe, kde celou akci dohrával Tomáš, jenž touto nabídkou nepohrdl a zvýšil skóre zápasu na 2:0. Bohužel zhruba po půlhodině hry sešlo z naší dominance a zařadili jsme nižší rychlostní stupeň. To vyloženě neznamenalo více šancí hostí, ale spíš nevyužití našeho tlaku, který by nám přetavený v góly dodal větší klid. Naneštěstí ke snížení opravdu došlo, když jsme 6 minut před koncem prvního poločasu inkasovali po standardní situaci. Soupeř se však před hvizdem hlavního arbitra dokázal ještě oslabit, když zcela bezhlavě s nohou nahoru vletěl do souboje Petr Hejna. Ostrá hra z dosavadního průběhu utkání tak byla konečně "oceněna" červenou kartou.

Do druhé poloviny soupeř vstoupil ve velkém tempu, kdyžto my jsme navázali na výkon, jenž jsme předváděli těsně před pauzou. To vyústilo ve srovnání, které po 7 minutách zařídil Petr Michek. Stav 2:2 proti 10 nás tak uvedl zpět do reality, jež nebyla vůbec hezká. Naštěstí jsme se dokázali dostat zpět na sedlo a vytvořit si v nadcházejících minutách několik gólových příležitostí. V té největší se ocitl Filip Tvrzický, který byl opět vybídnut přesnou přihrávkou za obranu. S kličkou brankáři však druhý týden po sobě neuspěl, což ho nemuselo tolik trápit, protože hned za ním se zjevil Jára Chvojka. Ten si mile rád spravil po minulém týdnu chuť, když odražený balón napálil z hranice pokutového území přesně k levé tyči soupeřovy branky. Gól oslavil párkem v rohlíku, neboť o 3 minuty později místo sebe do hry pustil Šimona Procházku, který mohl z první řady sledovat, jak se rodila čtvrtá branka klánovického týmu. I fanoušek, jenž nechodí moc často sledovat naše zápasy by už asi odhadl, že akce se zrodila po přesné průnikové přihrávce do běhu na Filipa. Ten šel tvrdohlavě do kličky kolem gólmana. Bohužel reparát nesložil, ale po kontaktu s brankářem alespoň složil svoji tělesnou schránku na zem. K odraženému míči ještě spěchal Šimon, jenž balón na hrací ploše nestihl, proto byl nařízený pokutový kop. Penaltu s ledem v žilách sám faulovaný hráč proměnil prudkou střelou do levého dolního rohu. Stejnou příležitost měl o několik minut později i náš soupeř. Možnost na snížení však nevyužil, neboť David Nedomlel penaltu mířící k pravé tyči dokázal zlikvidovat a podržel tak celkově skvělým výkonem celé mužstvo. Závěrečná čtvrthodina zápasu se nesla ve znamení velice nekvalitního fotbalu plného ztrát na středu hřiště, pokusů o míče za obranu a faulů. I přes tento nezmar jsme se do několika náznaků šancí dostali, nicméně nedůraz a nepřesnost v zakončení nám už nedovolily zvýšit skóre v náš prospěch.

Zvládli jsme tak jedno z důležitějších střetnutí podzimní části sezóny a připsali jsme si další tři body. Skvělý výkon z úvodu bohužel na chvíli nahradil výpadek, po kterém už jsme se nedokázali dostat zpět na prvotní úroveň. S ohledem na podmínky, za kterých bylo utkání hráno a s ohledem na aktuální marodku jsme museli zápas vyhrát jakýmkoliv způsobem, a to se ve finále nejvíce počítá. Příští týden se budeme snažit o další vítězství na půdě Kolovrat, kde v sobotu ve 13 hodin vyzveme jejich "béčko."

autor: Sebastian Tumpach