8 / Gólově nevydatná výhra v Újezdě

26.09.2022

Fotbalový Klub Újezd nad Lesy "B" - FK Klánovice 0:4 (0:4)

Branky - 18' T. Mirovský, 28' F. Tvrzický (penalta), 32' F. Tvrzický, 44' O. Nejedlý

V sobotu 24. 9. jsme zavítali do Újezdu nad Lesy, kde jsme se v tradičním derby utkali s rezervou našich sousedů. Početná nominace, poprvé s oběma brankáři, čtyřmi hráči na střídání a pozice našeho soupeře v tabulce znamenala, že pro nic jiného, než výhru jsme si nepřijeli. Mezi absencemi se se zdravotními problémy nachází Dan Barták, Jakub Prošek a Dan Kutzendörfer, Kirill Chukhan už je zpět v tréninku a v Újezdě nebyl pouze kvůli chybějící herní praxi.

Už od úvodního hvizdu jsme drželi balón na kopačkách převážně my. Naším největším nepřítelem v kombinaci tak byla pouze hrací plocha, která nebyla vůbec v dobrém stavu. S velkou dávkou prostoru ve střední třetině hřiště jsme tak mohli v klidu rozehrávat od obranné linie až po tu záložní, která nebyla v přechodu do útoku vůbec napadána. Tradiční míče do křídelních prostor však postrádaly trochu přesnosti, což v kombinaci s převážně hliněným kabátkem hřiště neústilo v příliš nebezpečné útočné výpady. První velkou šanci rozehrál Sebastian Tumpach s Láďou Šperlem, když míč putoval z vnějšího nártu prvního jmenovaného přímo do náběhu toho druhého. Láďa zatáhl míč až na hranici pokutového území domácích, kde našel Ondru Nejedlého, ten bohužel cíl o kousek přestřelil. Po prvotním "oťukání" během kterého náš tlak přetrvával, se klánovická útočná trojice utápěla na ofsajdové linii, na které si ve většině případů náběh nedokázala pohlídat. Nutná změna tedy přišla ze záložní řady, jež začala hrát balóny do křídel po zemi, přímo do viditelných mezer v obranné řadě Újezdu. Tímto způsobem jsme si dokázali vytvořit hned několik šancí, ale branka nepadla ani po nich, ani po střeleckých pokusech Sebastiana Tumpacha a Daniela Bartoně. První gól vstřelil Tomáš Mirovský, když byl po standardní situaci míč vrácen na osu hřiště, kde ho střelci úvodní branky přiklepl náš kapitán. Tomáš se uprostřed houfu hráčů na hranici vápna s míčem otočil a klinicky zakončil do levého spodního rohu branky. Natáhl tak svou šňůru, když skóroval už ve třetím utkání po sobě.

Klid nám dodal ve 28. minutě Filip Tvrzický, který po desetiminutovce nátlaku, jenž i přes skvělé příležitosti nevyústil v gól, proměnil pokutový kop. Ten si sám vymodlil, když se po nadýchaném obloučku Daniela Bartoně pokusil přelobovat brankáře. Jeho pokus naneštěstí skončil jen na břevně, když se ho Filip následně pokusil dorazit, byl faulován. Už o 4 minuty později se mohl radovat podruhé, když si podruhé v zápase pohlídal ofsajdovou linii. Po odpoutání od obránce se opět pokusil přehodit vyběhnuvšího gólmana, tentokrát se ale nemýlil a zvýšil na rozdíl 3 branek. V průběhu prvního dějství se do šancí dostali i domácí, když jsme se po dlouhých balónech nepohodli na středu hřiště, poprvé však pálili nad svatyni Jakuba Kotrby, naopak druhý pokus po akci z levé strany na branku téměř nedolétl. Byli to tak černobílí, kdo si připsal čtvrtý zásah, a to těsně před odchodem do šaten. Rozestoupenou obranu potrestal přesným křížným balónem Honza Katuščák. Na konci jeho krásné "průnikovky" stál, respektive běžel, Ondra Nejedlý, který si ve vápně zasekl míč na silnější pravou nohu a pohodlně skóroval podél brankáře domácích.

Druhý poločas přinesl shodné procento držení míče, bohužel ale také daleko větší procento neproměněných šancí. Hned v úvodu se po centru Ládi Šperla na zadní tyči ocitl osamocený Daniel Bartoň, ten v krkolomné pozici ještě našel Filipa Tvrzického, který bohužel nedokázal dopravit míč za záda brankáře Újezdu. Třetí gól nepřidal ani po samostatném nájezdu, při němž se marně snažil obejít gólmana. Po střetu s křižujícím obráncem navíc inkasoval žlutou kartu za údajné simulování. Zcela mimo ale nebyl jen hlavní sudí, jenž pískal šlapáky a souboje o balón podle aktuální nálady, ale i pomezní rozhodčí, který zapomněl, že výchozí pozice ruky s praporkem je dole a ne nahoře. Na to utrpěl náš kapitán Daniel Bartoň, kterému byl po brejkové situaci, při níž se ocitl tváří v tvář brankáři, ofsajd odmáván. Domácím fyzicky docházelo, což znamenalo postupné zatažení do středu pole. To zkomplikovalo možnost kombinace uprostřed hřiště, kde k sobě měli všichni značně blíž a hra byla tedy o dost soubojovější. Ani pokus o oživení třemi střídáními, kdy se do hry postupně dostal Karen Petrosyan, Ota Wolf a Šimon Procházka už naši hru nevzkřísil. V závěru utkání se do dvou slušných šancí dostal právě střídající Šíma Procházka, bohužel recept na strážce Újezdské branky nenašel. Nejméně pohybu nakonec přinesl Jára Chvojka, který se bohužel kvůli pravidlu o střídání ve třech oknech do hry nedostal.

Derby jsme tedy zvládli s čistým kontem a čtyřmi vstřelenými brankami. Bohužel i přes velký tlak v prvním poločase se nám více branek vstřelit nepodařilo. Komfortní vedení navíc znamenalo ztrátu hladovosti v druhém dějství, což je vzhledem ke skóre veliká škoda, na druhou stranu se nám výkony podobné druhému poločasu, kdy jsme v úsporném režimu kontrolovali zápas, mohou v důležitějších utkáních hodit. Příští týden odstartujeme doma šňůru proti týmům z první poloviny tabulky, proto nás neváhejte přijít podpořit. Hrajeme od 16 hodin s Ďáblicemi "B."

autor: Sebastian Tumpach