14 / Odbojovaný zápas o druhé místo ve Vinoři

07.11.2022

FK Vinoř 1928 - FK Klánovice 2:4 (0:1)

Branky - 58' J. Kohlbeck, 73' D. Kocourek; 12' O. Wolf, 63' M. Richtr, 75' M. Richtr, 88' D. Barták

V sobotu 5. 11. jsme se utkali s Vinoří na jejich domácím hřišti. Soupeř sice postoupil do 1.B třídy z nižší soutěže, ale už před úvodním kolem jsme podle jejich výsledků z minulé sezóny věděli, že ambice budou mít nejvyšší. Důkazem toho bylo i druhé místo, na kterém se po našem klopýtnutí v Hostivaři nacházeli. Vydali jsme se tedy 14 kilometrů na sever, bojovat o každý metr hřiště proti velice zkušenému soupeři. Díky zraněním stále chybí pětice hráčů, jenž by snadno mohla pomýšlet na místo v základní sestavě, ale po uplynulých zápasech nemůžeme říct, že současná jedenáctka je improvizovaná či oslabená, protože všichni podávají skvělé týmové výkony doložené výsledky.

Úvod zápasu se k nevíře nesl v duchu instrukcí, které jsme si řekli. Snažili jsme se hrát opatrně, být velice bojovní a nevypouštět osobní souboje. Poměrně velká aktivita zkombinovaná s faktem, že jsme celý první poločas hráli z kopce, nám také přinesla víc šancí než soupeři. Tu první měl na své hlavě a kopačce Filip Tvrzický, který se ve 4. minutě po centru Daniela Bartoně ocitl naprosto osamocený mezi penaltou a malým vápnem. Jeho hlavička ale naneštěstí mířila přímo do brankáře, shodně jako její dorážka. První žlutou kartu jsme mohli vidět už v 8. minutě, když si míč ve středu pole přebral Ota Wolf. Ten drze zrychlil mezi 3 hráče, mezi kterými se ladně protáhl a nebýt hromadné kolize, ve níž do něj všichni tři jeho oponenti naběhli, založil by velice nadějnou akci. Tento zákrok bohužel nastavil laťku po celý zbytek zápasu, ve kterém domácí zkompletovali více skluzů s podrážkou nahoru, než jsme měli možnost vidět za uplynulých 13 zápasů. Sám faulovaný hráč byl i přes otřesení prvním, kdo rozjásal lavičku hostí, když si pro dlouhý balón do křídla seběhl Jára Chvojka. Ten míč posunul na Filipa Tvrzického, který ho z první poslal do vápna přesně na kopačku Oty Wolfa, jenž z prostoru kolem penaltového puntíku nekompromisně napálil míč pod břevno. Vinoř velice kvalitně zahrávala standardní situace, což jsme zjistili po první čtvrthodině hry, když poprvé zahrozili z rohového kopu. Naopak na druhé straně pálil nebezpečně Daniel Bartoň, který prověřil gólmana z volného kopu jen pár metrů v hloubi soupeřovy poloviny. Ve 20. minutě měl blízko ke zdvojnásobení našeho vedení Dan Barták, když stál na konci akce nápaditě podobné té gólové. Bohužel i přes maximální natažení ve vápně na centrovaný míč nedosáhl. Po půl hodině hry o sobě dali vědět i domácí, když se po mírném výpadku středu zálohy dostali bez menších obtíží do skvělé palebné pozice, střela naštěstí doplachtila několik desítek centimetrů vedle pravé tyče branky Davida Nedomlela. Naprostou většinu poločasu se hrálo okolo středového kruhu a na polovině našeho soupeře, se souvislejší kombinací jsme neměli problém, k čemuž nám pomohlo i značné procento vyhraných osobních soubojů a v závěrečné desetiminutovce se nám tak podařilo vytvořit si ještě dvě slušné příležitosti. V té první Láďa Šperl jen o kousek nedosáhl na přízemní centr z pravé strany, na který si šáhl brankář Vinoře a v té druhé se po protečovaném centru z levého křídla jen o kousek mezi tři tyče netrefil Dan Kutzendörfer.

Skvělý výsledek z prvního poločasu mírně zastínil vstup do poločasu druhého. Náš soupeř, značně namotivovaný se zápasem něco udělat, navíc posílen vyhlídkou 45 minut hry z kopce v úvodní desetiminutovce dominoval. Velká převaha byla znát v hlavičkových soubojích a v pohybu bez balónu, když se nám nedařilo v obranné činnosti obsazovat a přebírat hráče. Po "přežití" úvodních 10 minut však došlo štěstěny a vyrovnávací branka o kterou jsme si koledovali se dostavila. U levé postranní čáry se křídelník domácích otočil přes 3 bránící hráče a v souboji s Honzou Kutzendörferem si pak následně vymodlil pokutový kop. Na prudkou střelu do stropu sítě si David pouze šáhl a zápas tak mohl začít od začátku. První karetní ocenění herního stylu mužů v červeném přišlo v 59. minutě. Kapitán domácích svedl čistý souboj s Danem Bartákem, ve němž oba hráči zahráli tělem a oba skončili na zemi. Vinořský levý obránce však zcela nesmyslně začal do Dana kopat na zemi a když oba vstali strčil do něho ramenem. Strkanice nakonec vyústila až v chycení pod krkem, které hlavní sudí ohodnotil nejvyšším možným trestem. I když početní výhoda nebyla ihned na hřišti "cítit" dokázali jsme jí už po 5 minutách využít, když si na prudce kopnutý rohový kop Daniela Bartoně naskočil Matouš Richtr, jenž dotlačil míč až do sítě a vrátil nám tak vedení. Z toho jsme se mohli radovat přesně 600 vteřin, když se po zcela zbytečném faulu na středu hřiště z přímého kopu trefil Daniel Kocourek. Odpověď ale byla velice rychlá a celou situaci nemusíme moc rozvádět, protože se jednalo o totožnou spolupráci jako u branky druhé. Tentokrát však centr letěl na bližší roh malého vápna, kam si Matouš seběhl a přesně umístěnou hlavičkou na zadní tyč přehodil domácího gólmana. Posledních 15 minut už byla znát početní a fyzická převaha, jistá kombinace doplněná o riskantně ale precizně provedené obranné zákroky nás postupně tlačila blíže k vytouženým třem bodům. Zápas rozhodl v 88. minutě ve skvělé formě hrající Dan Barták, když na něj otočil hru unikající Filip Tvrzický. Křižný balón skvěle pustil Daniel Bartoň, jeho jmenovec si pak svižně balón připravil na střelu a nekompromisně zakončil tvrdou ranou k levé tyči. Na začátku i konci poslední akce zápasu stál Filip, jehož samostatný únik po levé straně ukončil ošklivým skluzem stoper domácích, který by asi raději, než červenou kartu viděl poukaz na kurz zvládání vzteku.

Nejdůležitější zápas podzimu jsme nakonec zvládli, když jsme soupeři s kvalitní defenzivou dokázali nastřílet 4 branky. Týmový výkon, bojovnost a houževnatost nás tak dotlačily až na 2. místo tabulky. Příští týden se budeme snažit naší pozici "zazimovat," když na domácí půdě v posledním zápase letošního roku přivítáme našeho neoblíbeného soupeře Partisan Prague. Partisan jsme za celou dobu působení v 1.B třídě nedokázali ani jednou porazit, proto budeme potřebovat vaši podporu! Výkop v sobotu 12. 11. ve 14 hodin!

autor: Sebastian Tumpach