13 / Patnáctiminutová kanonáda v zápase se Satalicemi

31.10.2022

FK Klánovice - Tělovýchovná jednota Sportovní kluby Satalice 7:2 (2:2)

Branky - 6' F. Tvrzický, 37' F. Tvrzický, 51' D. Barták, 61' D. Bartoň, 62' O. Nejedlý, 64' F. Tvrzický, 84' D. Bartoň; 8' J. Motl, 11' O. Voborský

Ve 13. kole 1.B třídy jsme na domácí půdě přivítali tým Satalic. Náš soupeř, jenž do soutěže postoupil z druhé třídy si na začátku ročníku vedl velice dobře, když porazil týmy, které se nacházejí v první polovině tabulky, proto jsme i na úkor slabší formě našeho oponenta nechtěli zápas podcenit. V základní sestavě byli oproti minulému týdnu Dan Barták a Štěpán Borka, kteří nahradili nemocného Láďu Šperla a Jardu Chvojku, jenž začal utkání na lavičce. Změny proběhly i na obou štítech, kde Milana Štěrbu nahradil Sebastian Tumpach, navrátilec do sestavy po svalovém zranění a Ondru Nejedlého, který se posunul na levé křídlo a vytlačil tak Otu Wolfa, nahradil Daniel Bartoň.

Hned po úvodním hvizdu jsme poměrně bezproblémově kombinovali s míčem na našich kopačkách, zatažený soupeř nám, ale nedával moc prostoru, a proto se většina našich přihrávek nedostala ani za půlící čáru. Pár nepovedených pokusů o dlouhý balón za obranu, které si gólman hostí dokázal sebrat, předcházelo ideální přihrávce, jenž nepohrdl Dan Barták. V prvotním souboji si poradil se svým sokem, následně navedl balón na hranici pokutového území, kde ho šikovně postrčil Filipovi, který křižnou střelou, jenž se odrazila od břevna a zapadla do sítě otevřel svůj gólový účet. Bohužel vlastním nedůrazem, který způsobil jednak časté přečíslení a druhak prohrané osobní souboje, jsme dovolili Satalicím už po dvou minutách srovnat. Po špatně obsazeném rohovém kopu se k dorážce dostal Jakub Motl, jenž z bezprostřední blízkosti dokázal uklidit míč do branky. Desetiminutovka hrůzy, ve které jsme nedokázali potřebně kouskovat hru, vyhrát osobní a hlavičkové souboje a na chvíli podržet balón, pokračovala až zhruba do 18. minuty, ale hned na jejím začátku jsme podruhé inkasovali. Po autovém vhazování, nešikovně prodlouženém Ondrou Nejedlým se k hlavičce dostal útočník hostí. Jeho pokus se pouze odrazil od břevna, ale díky laxnosti všech bránících hráčů tento odražený míč stihl ještě dorazit a dostat svůj tým do vedení. Výšková převaha, která hostům zajistila vedení byla výhodou během celého prvního poločasu. Hráči v modrých dresech se nacházeli ve správných prostorech a měli více ze hry. Mnoho hráčů pod balónem navíc znamenalo, že dlouhé míče, z nichž jsme prakticky vykřesali první branku zápasu, nebudou vůbec efektivní. Velkou šanci na snížení měl Dan Barták, jenž se po průnikové přihrávce prohnal kolem brankáře, naneštěstí se ke střele dostal až v úhlu, který mu nedovolil skórovat. O chvíli později za vápnem zajímavě pálil Štěpán Borka, jeho prudký pokus však gólman i s problémy dokázal zlikvidovat. Vyrovnávací branka tak přišla až po rohovém kopu, ty klasicky výborně zahrával náš kapitán Daniel Bartoň. Na prudký míč, mířící na přední tyč si počkal Filip Tvrzický, který v krkolomné pozici dokázal propasírovat balón skrz vše, co mu stálo v cestě. V závěru prvního poločasu našemu soupeři začalo očividně fyzicky docházet a hra byla i přes dvě vynucená střídání, kdy ze hry museli odstoupit Sebastian Tumpach a Tomáš Mirovský, spíše v naší režii.

Už v úvodu druhého poločasu bylo tempo nastaveno velice vysoko a shodně jako v dějství prvním se nám podařilo skórovat už po 6 minutách. Rohový kop letící mezi malé vápno a penaltu se odrazil na zadní tyč, kde si ho zpracoval Dan Barták. Ten bez váhání vyslal na branku přízemní střelu, která zázračně proletěla houf hráčů, jenž stál přímo před ním. Hra se trochu více otevřela, ale byli jsme to my, kdo těžil z vyhraných osobních soubojů a aktivity. Už v 61. minutě jsme dohnali soupeře k chybě, když obránce Satalic hlavičkoval dlouhý balón od půlící čáry jen několik metrů za sebe. Tam se nenacházel žádný z jeho spoluhráčů, ale nastartovaný Daniel Bartoň, který dodribloval až na velké vápno, kde si těsně před vstřelením čtvrtého gólu pohrál s brankářem a dvěma obránci. Mnozí diváci ani nestihli postřehnout, že se rozehrálo a už jsme se opět valili na polovinu hostů. Tentokrát z pravé strany centroval skvěle hrající Štěpán borka, který přesným míčem našel na druhé straně pokutového území Ondru Nejedlého. Ondra se sice nacházel necelé dva metry od destinace, kam měl míč dopravit, povedlo se mu to ale až na třetí pokus, po tom, co jeho střelu nejdříve zblokoval gólman a následně i obránce. Smrtelnou patnáctiminutovku zakončil šestou brankou Filip Tvrzický. Ten stál na konci akce, při které balón putoval po ose Borka-Bartoň-Chvojka-Bartoň. Poslední jmenovaný míč posunul na střed velkého vápna, kde čekal autor sobotního hattricku. Ten si míč zpracoval nad sebe a z otočky vypálil po zemi do levého spodního rohu branky. Čtyři zásahy během 13 minut našeho soupeře definitivně odrovnaly a zbylých 25 minut se tak hrálo už jen na jednu branku. Konečně se nám dařilo kombinovat, a i přes pár menších chyb jsme na vlastní polovině soupeře prakticky nenechali hrát. Poslední, ale nejhezčí gól utkání přišel 5 minut před koncem, tentokrát míč putoval z kopačky Karena Petrosyana přes Otu Wolfa až k Járovi Chvojkovi, poslední jmenovaný pár metrů za vápnem našel osamoceného Daniela Bartoně. Jára si tak připsal asi nejjednodušší asistenci v kariéře, když po jeho krátkém přistrčení kapitán vymetl pavouky z levé šibenice. Sám asistující hráč se ještě v závěrečných vteřinách utkání řítil s balónem u nohy na branku, bohužel poté, co bránícímu hráči nasadil "housle" mířil pouze do nohy satalického gólmana.

Na úkor vyrovnanému prvnímu poločasu, kdy jsme dokonce museli výsledkově dotahovat jsme Satalice dokázali přemoci poměrně jasným rozdílem. V tabulce se tak těsně před zimní pauzou držíme špičky. Stinnou stránkou jsou však nová ale i dlouho trvající zranění, které po pauze v polovině sezóny vyloženě volají. Příští týden se v posledním venkovním zápase podzimu utkáme s Vinoří na jejich hřišti. Výkop v sobotu 5. 11. ve 14 hodin!

autor: Sebastian Tumpach