16 / Pět gólů přes kopírák v laxním prvním zápase

11.03.2024

Tělovýchovná jednota Sportovní kluby Satalice – FK Klánovice 5:3 (2:2)

Branky – 6' J. Řežábek, 21' L. Švertšal, 58' J. Janeček, 62' J. Řežábek, 74' J. Řežábek; 8' D. Bartoň, 20' F. Tvrzický, 75' L. Šperl

V úvodním kole jarní části pražské 1.B třídy jsme vyrazili na hřiště Satalic. Za umělého osvětlení na velice obstojném syntetickém povrchu nastoupila stejná sestava jako v posledním přátelském utkání se Slávií Jesenice. Lavice náhradníků, v obměněné sestavě: Kotrba – Prošek – Urban – Tumpach – Nejedlý – Procházka, nebyla doplněna chybějícím Kirillem Chukhanem a Tomášem Mirovským.

Úvod zápasu, i přes jasný cíl soupeře po zimní pauze nepodcenit, se nesl ve velice opatrném a nervózním duchu. Domácí s velkou motivací vstoupili do úvodní desetiminutovky a ambiciózně napadali. Kvalita byla zřejmá i co se týče posílení kádru Satalic. Co se týče kombinace, poměrně vyrovnaný začátek zápasu poskvrnila hned první průniková přihrávka domácího záložníka, která letěla přes velice rozestoupenou obranu. Velmi rychlý hrotový útočník domácích pak potáhl míč do vápna a chladnokrevně zakončil první akci zápasu. Herně jsme nezareagovali ideálně, nicméně se nám podařilo už o 2 minuty později srovnat, což nás mohlo uklidnit do nadcházejících desítek minut prvního poločasu. Z přímého volného kopu se prudkou ranou na stranu gólmana blýskl kapitán Daniel Bartoň. Úvodní čtvrthodina tak byla velice divoká a obraz hry byl diametrálně odlišný od očekávání všech zúčastněných na hrací ploše. Trošku více klidu na balónu a pár souvislejších přihrávek, ačkoliv často ne směrem dopředu nám vymodlilo druhou branku. Po krásné průnikové přihrávce vzduchem do pokutového území byl zezadu skopnut Dan Barták, po jehož houževnatém náběhu mohl z penaltového puntíku poprvé poslat hosty do vedení Filip Tvrzický, jenž suverénní ranou k levé tyči změnil skóre na 1:2. Vedení bohužel netrvalo dlouho, neboť po minutě hry se do úniku odpět dostali domácí a po levné střele po zemi z velké dálky zápas posledním gólem v prvním poločase zkorigovali do nerozhodného stavu. Počáteční tlak, který si vytvořili opadl, hra se zpomalila a my jsme dostali mnoho prostoru ke kombinaci zejména ve středu hřiště. Několik nebezpečných střel pro nás znamenalo pouze rohové kopy, které se nám nedařilo kvalitně zahrávat, a kromě hlavičky Filipa Tvrzického, která putovala o necelý půlmetr vedle jsme si žádnou vyloženou šanci nevytvořili.

Vstup do druhého poločasu nebyl shodně opatrný, jako tomu bylo v prvním dějství, soupeř nedokázal udržet nastavené tempo, proto jsme měli ze hry více my. Bohužel držení míče a riskantní rozestavení, ve kterém jsme se nahrnuli na polovinu Satalic včetně krajních obránců nám bylo v zápase osudným. Po 10 minutách hry přišla patnáctiminutovka hrůzy, která utkání definitivně zvrátila v náš neprospěch. Z naprosto laxní rozehrávky se nám podařilo třikrát ztratit míč. Individuální řešení situacích, ve kterých jsme byli pod tlakem, namísto týmové výměny balónu v jinak téměř prázdném středu hřiště, dopřálo domácím tři protiútoky, v nichž se hrnuli v situacích 2 na 2, či 3 na 2 do zcela rozestoupené obrany, ukotvené zhruba kolem půlící čáry. Po pátém gólu se nám podařilo konečně překonat obrannou linii Satalic dlouhým míčem, ke nímž jsme se jinak až moc často uchylovali. Ondra Nejedlý nabídl míč před prázdnou branku Láďovi Šperlovi, který balón s trochou štěstí dopravil do sítě. Bohužel místo tlaku, který jsme si mohli vytvořit hlavní sudí až komicky špatným rozhodnutím zápas utopil. Obránce domácích, jenž si míč ze sítě vzal do rukou byl vyzván Láďou k odevzdání. Během toho, co se samotný střelec branky sápal po míči, který byl na odvrácené straně těla satalického hráče, byl stále odstrkován, což vyústilo ve vyhrocenou situaci. Klánovická šestka pak inkasovala ránu do obličeje, neboť jeho ruce, přirozeně se natahující po míči, nebyly dostatečně vysoko, aby mohly obličej zakrýt. Po pádu na zem byl oceněn červenou kartou, stejně jako agresor z domácího mužstva. I přes hru ve stejném počtu, 10 na 10, se nám podařilo soupeře zatlačit. Fyzický font Satalicím nedovolil hrát aktivní závěr zápasu a nikým neokupovaný střed hřiště nám dával prostor pro kombinaci. Bohužel zkušení obránci soupeře si dokázali s dlouhými míči poradit a míče krátké nebyly v dostatečném počtu lidí ve vápně zužitkovány. V samotném závěru se nám podařilo trefit břevno z přímého volného kopu a následně i tyč, po průniku Vojty Urbana.

Velice frustrující směs naivních chyb, rozhodnutí rozhodčího a smůle v koncovce v závěru utkání tak vyústil v nezvládnuté první utkání jarní části sezóny. Vlastní vinou se tak připravujeme o první místo v tabulce, které naštěstí stále zůstává v dohlednu. O lepší nastavení v hlavách a kvalitnější výkon se budeme snažit už tuto sobotu v prvním domácím zápase v roce 2024, když přivítáme rezervu Vršovic!

autor: Sebastian Tumpach