Podzim 2023 v číslech

20.11.2023

Podzimní část letošní sezóny jistě přinesla mnoho překvapení. Byť s velkými ambicemi ale opaření prvotními neúspěchy jsme vstupovali do druhých dvou třetin zápasů. Po úvodních 5 kolech jsme na našem kontě měli pouze 2 výhry a 3 prohry a nacházeli jsme se na 7. příčce tabulky. Navíc dva stoprocentní celky okupující první dvě příčky nám nedávaly velkou naději na dohnání bodové ztráty. Po všech duelech první půlky se ale nacházíme na první příčce, a to zejména díky strhující sérii 10 utkání bez prohry, která v sobě ukrývá pouze 1 remízu a 9 výher… 8 z nich navíc bylo v řadě. V těchto 10 zápasech se nám podařilo navíc udržet 7 čistých kont. S nulou vzadu jsme dohráli utkání celkem 9x což je o 3 čistá konta víc než za poslední dva roky dohromady. V obraně se nám dařilo zejména doma. Soupeřům se naši pevnost zdařilo vyloupit pouze jednou a to, když nás ve druhém domácím zápase porazily Kyje 4:1. Tyto 4 inkasované branky jsou jedinými góly v naší síti, které mohli klánovičtí fanoušci na podzim vidět. Z celkem 7 domácích duelů se nám podařilo udržet 6 čistých kont a se skóre 28:4 jsme tak dali soupeřům jasné gesto.

Nasbírali jsme dohromady 34 bodů čili 2,267 bodu na zápas. Je nutno říci, že v loňské sezóně jsme dokázali průměrovat na jedno utkání celkem 2,06 bodu. Rozdíl sice není tak markantní, ale posunul nás během 365 dní ze třetí příčky na první, a to i za skutečnosti, že tabulka je daleko vyrovnanější. V letošním ročníku dělí po podzimu první a sedmý tým pouhé 4 body, loni to bylo propastných 19. Loni byla v reportáži navíc chválená obrana, kterou jsme vylepšili na úkor útoku, jenž dal "pouhých" 43 branek. V naší nejlepší sezóně v 1. B třídě jsme měli branek na kontě 57, letos číslo vyšplhalo až na 62. Nejlepší útok soutěže je navíc doplněn nejlepší obranou, která inkasovala pouze 18x. Pro porovnání jsme míč ze sítě loni lovili 25x a předloni dokonce 50x. Stejně jako před rokem patříme i tentokrát mezi nejméně trestané týmy, žlutou kartu naši hráči viděli celkem 14x, druhý nejukázněnější tým, Kolovraty, 19x. Červený karetní trest jsme na podzim na naší straně neviděli ani jednou. K dispozici bylo celkem 1 382 minut, největší porci z nich odehrál Jan Kutzendörfer, 1291, hned v patách mu je Filip Tvrzicky, 1 281, oba dosáhli na celkových 93 %.

Mezi třemi tyčemi, jak již bylo zmíněno, se nám neobyčejně dařilo. Od postupu do 1. B třídy v roce 2018, až do loňské sezóny, tedy během bezmála 5 let, se nám podařilo nasbírat 6 čistých kont. Za druhou polovinu roku 2023 jsme jich ubránili celkem 9 a naši dva brankáři, zažívající "jaro," na tom měli lví podíl. Oba se blýskali skvělými zákroky a byl na nich vidět oproti loňské sezóně progres. Kuba Kotrba má lehce navrch, v 7 zápasech udržel nulu 5x, přičemž inkasoval pouhých 5 branek. David Nedomlel v 8 duelech opouštěl trávník se splněnou misí celkem 4x. Inkasoval celkem 13x. Přepočteno na minuty, Kuba lovil míč ze sítě každých 128 minut, David inkasoval průměrně každých 59 minut. David si však připsal jednu statistiku, kterou jeho parťák mezi třemi tyčemi nemá, čímž si trochu spravil chuť. V prvním soutěžním utkání naskočil i do pole, na což jsme byli z loňských sezón poměrně zvyklí, když brankáři zasáhli do hry oba najednou celkem 4x. Tuto sezónu to bylo pouze jednou a David si ve svém jediném startu během 20 minut na trávníku stihl připsat i branku.

Pokud nahlédneme do obranné linie, zjistíme, že hned 6 hráčů si přiřknulo 12 a více startů. Nejmenší minutáž z nich má Daniel Kutzendörfer, který často suploval i na křídle, pokud chcete krajní záloze. Ruku v ruce s tím jde, že je i střelecky nejaktivnějším, během podzimu si připsal 3 branky a na 4 nahrál. Se 7 "kanadskými" body se mu tak nejblíže přibližuje Dan Barták, jenž 1 branku vstřelil a 3 připravil pro svoje spoluhráče. 1 + 1 zajistil i Štěpán Borka, který zasáhl celkem do 8 utkání, minut si připsal skoro stejně jako veterán Jakub Prošek, jenž se do hry dostal celkem 13x. Nejstabilnějším stavebním kamenem se stala dvojice Matouš Richtr a Honza Kutzendörfer. V minulých sezónách se stoperské dvojice poměrně měnili, až na jaře 2023 se stabilizovala ta, se kterou se setkáváme nejčastěji. Honza s Matoušem spolu odehráli celkem 1 106 minut napříč 12 zápasy. Jediné dvě jiné stoperské dvojice byly Matouš Richtr s Danem Kutzendörferem a Honza Kutzendörfer rovněž s jeho bratrem Danem. Ten na stoperu suploval celkem 3x, za jeho služby jsme udrželi 2 čistá konta a inkasovali 2 branky. V obranné linii můžeme navíc najít nejtrestanějšího hráče týmu, koho jiného než Dana Bartáka, se 3 žlutými kartami.

Mezi záložníky v produktivitě kraloval, jako každým rokem, náš kapitán Daniel Bartoň. Připsal si 6 branek a na 11 jich nahrál, a to během pouhých 1 104 minut (80 % z maximálního možného počtu). Za první půlrok je tak 2. nejaktivnějším hráčem týmu. Hned za ním se nachází Ondra Nejedlý, jenž si v loňském ročníku sice nepřipsal moc asistencí, vynahrazuje to ale svým kamarádům letos, 5 gólů sám vstřelil a 8 jich připravil. Třetím v pořadí v gólových přihrávkách je mladičký Lukáš Hladík, který se na podzim probojoval do základní sestavy, odehrál 768 minut a nahrál na 4 góly. Nejlepším střelcem srdce sestavy se stal Karen Petrosjan, jenž z krajní pozice dokázal rozvlnit síť celkem 8x. V záložní linii nás tradičně trápí nejvíce zranění, ať už se jedná o středové pozice, či o křídelníky. Daniel Bezpalec se k soutěžnímu zápasu na podzim nedostal, Sebastian Tumpach vlivem zranění zmeškal 11 utkání a Kirill Chukhan chyběl celkem 8x. S velkým očekáváním však vstoupíme do jarní části sezóny, ve které by se tato nehezká statistika měla zlepšit a chybějící hráči by tak měli pomoci šířce kádru.

Pozitivní zmínka o zranění může být hned v odstavci o útočnících, neboť po operaci kolene se nám vrátil Tomáš Mirovský, který odehrál všech 15 utkání v nichž nasbíral 1 115 minut. Vrátila se tak velmi důležitá součástka týmu esenciální v přechodu mezi záložní a útočnou linií. Tomáš mimo skvělé výkony pomohl týmu i 6 góly a 6 asistencemi. 5. nejvytíženější hráč Klánovic se tak podílel na 12 % všech kanadských bodů mužstva. Nejlepším střelcem týmu, ale i soutěže se stal Filip Tvrzický, jenž zaregistroval celkem 20 branek, k nimž přidal i 5 asistencí. Zasáhl tak do 25 % všech kanadských bodů týmu (20+5 z celkových 62+40) a stal se tak nedílnou součástí našeho podzimního úspěchu. Tento borec celkem průměruje 1,3 gólu na zápas, prosadí se zhruba každých 64 minut. Gól nebo asistenci zaznamená každých 51 minut na hřišti. Třetím nejvytíženějším útočníkem je Marek Halász, staronová posila v roli žolíka sbírá herní vytížení po desítkách minut si připsala 3 góly a 2 asistence, a to během pouhých 449 minut. Týmu přispěje průměrně každých 89,8 minut, co je na hřišti. V této statistice je celkem na celkovém třetím místě.

Na žádost kapitána letos přidáváme i statistiku reportáží, kterých bylo i s touto celkem 15, tradičně chyběla ta z prvního kola. Včetně podzimního shrnutí obsahovaly reportáže celkem 12 155 slov, průměrně 810 na jeden článek. Tím nejkratším byla reportáž z vítězného zápasu na Junioru Praha, naopak nejdelším reportem byl text, který právě teď čtete.

S podzimem tak můžeme být velice spokojeni. Za posledních 5 let se nacházíme po úvodních 15 kolech na nejlepším místě, máme skvělý výchozí bod pro zbytek sezóny a jaro tak máme ve svých rukách. Hráli jsme navíc krásný fotbal, samozřejmě až na pár zápasů. V domácím prostředí jsme dominovali a máme tak skvělý základní kámen, na jehož vrcholu můžeme přes zimní pauzu začít budovat pevnost, kterou budeme v první polovině roku 2024 bránit. Mockrát děkujeme všem fanouškům za podporu v roce 2023 a doufáme, že jste si podzim užili stejně jako my!

autor: Sebastian Tumpach