Podzim 2024 v číslech
Číselný pohled na první půlku první sezóny v 1. A třídě.
V uplynulém půlroce jsme narazili na mnoho překážek, výzev a také silných soupeřů. V létě jsme se přesunuli z 1. pražské B třídy do vyšší soutěže a tím se pro všechny změnily cíle, ambice a očekávání, což je po 3 letech, kdy jsme se honili za první příčkou v nižší soutěži pro všechny kluky nezvyk. Tahání za kratší konec provazu, vysoké porážky a válčení o každý jeden získaný bod, to všechno jsou nové pocity, které jsme během posledních 5 měsíců společně prožívali. Snad jen hořkost z proher a nespokojenost s nevydařenými zápasy zůstává stejná. Bohužel, v opačném případě, vydařený výkon letos nutně neznamená zisk bodů, o čemž jsme se na vlastní kůži mohli přesvědčit. Po 15 soutěžních utkáních se nacházíme bezprostředně nad sestupovými příčkami, na 14. pozici. Trochu nezvykle je však mezera mezi námi a 1999 Praha s rezervou ČAFC trošku "tučnější." S vybojovanými 13 body se na své soupeře díváme s náskokem 5 a 6 bodů. Ve 4 duelech jsme brali plný počet bodů, jednou se body dělily, a to po utkání v Ďáblicích, kdy jsme i navzdory červené kartě pomýšleli na zisk 3 bodů až do poslední minuty.
Netradičně jsme museli 10x okusit porážku, což je dohromady o 4 prohry více než v celé loňské sezóně dohromady. Celkem 2x jsme prohráli o více, než 5 branek… s ohledem na týmy sestupující z pražského přeboru a velikou konkurenci v první polovině tabulky by menší číslo očekával asi jen málokterý optimista. 3x jsme kapitulovali se ztrátou 3 nebo 4 branek a v 5 případech byly prohry poměrně těsné, tzn. o jednu či dvě branky. To bylo zapříčiněno i velkými ofenzivními choutky. Až do třetího utkání jsme se strachovali, zdali vůbec vstřelíme v 1. A třídě nějaké góly, nakonec jsme síť rozvlnili celkem 34x, pro porovnání, loni jsme se ve stejné fázi soutěže nacházeli na 3. příčce a měli jsme vstřelených 43 branek. "Vepředu" se nám tedy poměrně daří, 9. nejlepší útok soutěže ale lehce kazí 57 inkasovaných branek a celkové skóre -23. Jediným týmem, jenž lovil balón ze sítě více, než my je ČAFC "B." Jak tomu už začíná být tradicí, i letos jsme byli nejméně trestaným týmem tabulky, obdrželi jsme pouhých 17 žlutých karet (v 15 zápasech) a jednu kartu červenou, kterou viděl v Ďáblicích Matouš Richtr. Pro porovnání, druhým nejméně trestaným celkem je Podolí s 22 kartami. Celkem bylo k mání 1 392 minut na pažitu, nejblíže se pomyslnému maximu přiblížil Šimon Procházka, jenž odehrál 1 372 minut, tedy 99 %. Hned za ním se nachází na stříbrné příčce Honza Kutzendörfer a na bronzové Láďa Šperl.
Mezi třemi tyčemi jsme letos mohli vidět novou tvář. Většinu soutěžních zápasů, konkrétně 13 z 15 odchytal vlivem zranění Davida Nedomlela Kuba Kotrba, dvakrát mu ale musel krýt záda Matyáš Bezouška, který vypomohl a místo víkendového zápasu klánovické rezervy hájil branku "áčka." V těchto dvou zápasech se mu podařilo inkasovat 11 branek, oproti Kubovi, jenž byl překonán 46x, pravidelně každých 26 minut. Je však nutné říci, že bez skvělých brankářů číselná hodnota v kolonce inkasovaných branek mohla být ještě vyšší a my jim mockrát děkujeme, že i přes nepříznivé výsledky a velké závary v obraně stále poctivě chodí a fotbal je baví.
V obranné linii, jak již bylo zmíněno, nejvíce minut posbíral Jan Kutzendörfer. Hned v závěsu byl ale Láďa Šperl, který byl na hřišti 1 338 minut, jen o 9 méně než Honza. Oba naskočili do všech 15 zápasů. Vlivem několika absencí se pak níže v pomyslné tabulce nachází Dan Barták a Matouš Richtr, další dvě stálice naší obrany, oba odehráli "jen" 12 zápasů. Lehkou raritou v této statistice je pak Daniel Kutzendörfer, který naskočil do všech 15 utkání, ať už do základní sestavy, nebo jako žolík. Dokázal ale nasbírat necelou polovinu toho, co nejvytíženější hráči kádru, 601 minut. Nejvíce to pálilo Láďovi, a oběma bratrům Kutzendörferovým, všichni tři si připsali 2 branky. Do protihráčů pak nejvíce pálil Dan Barták, který inkasoval 7 žlutých karet, o 5 více než další nejvíce trestaní hráči týmu.
Záložníci na tom, naštěstí, s produktivitou byli o něco lépe. Nejvíce bodů si připsal Daniel Bartoň a Daniel Bezpalec, oba vstřelili 3 branky a 4 připravili pro svoje spoluhráče. Do nejvíce zápasů naskočil kromě našeho kapitána i Lukáš Hladík, oba se na hrací plochu podívali 14x a získali, stejně jako Daniel Bezpalec, přes 1 000 minut. Za touto trojící se nejblíže nachází Ondra Nejedlý, který si za 641 minut na pažitu připsal jeden gól a jednu asistenci. Novými tvářeni jsou v této linii Jan Tatar a Tyrone Bartoš, kteří s týmem začali trénovat na začátku sezóny, a kromě působení v dorostu odehráli v mužích 205 a 369 minut. Honza se dokonce dokázal střelecky prosadit, krásným gólem do sítě Spojů "B."
V ofenzivě to bylo vesměs o jednom muži. Šimon Procházka byl nejvytíženějším mužem kádru, 7. nejvytíženějším hráčem celé soutěže a 6. nejlepším střelcem s krásnými 12 zásahy, ke kterým stihl přidat i 4 asistence. Podílel se celkem na 38 % branek celého mužstva. Za zády nechal Otu Wolfa, který si připsal 3 góly a 2 asistence v 8 zápasech (613 minut) a Filipa Tvrzického, který vlivem zranění nastoupil jen do 8 utkání (332 minut) ve kterých dal 2 branky a jednou asistoval. Po skvělé loňské sezóně tak na jaře má jistě co dohánět a věříme, že bude týmu chtít pomoct v boji o záchranu, případně o umístění na klidnějších pozicích v tabulce.
Velmi různorodá první polovina sezóny tak snad předznamená zajímavou jarní část, ve které se budeme snažit bojovat o minimálně zdvojnásobení našeho počtu bodů. Věříme, že s nabytými zkušenostmi se nám bude alespoň o trochu více dařit a že u toho v roce 2025 budete s námi!