7 / Poločasová past v domácím zápase s Uhříněvsí

19.09.2022

FK Klánovice - Čechie Uhříněves "B" 4:2 (1:2)

Branky - 17' F. Tvrzický, 46' T. Mirovský, 71' F. Tvrzický, 81' T. Mirovský; 5' J. Fajt, 45' J. Fajt

V sobotu 17. 9. jsme se na domácí půdě utkali s rezervou Uhříněvsi. Po střelecky velice vydařeném utkání, kdy se nám podařilo soupeři z Chodova nasázet 6 branek jsme tedy měli na co navazovat. Utkání bylo také velice důležité pro napravení pochroumané psychiky po dvou prohraných zápasech. Nechtěli jsme tedy protivníka, který se jevil velmi kvalitně, podcenit.

Naneštěstí nejhorší možný scénář se naplnil už v 5. minutě, když jsme se po chybných pokusech o dlouhé balóny, které nefungovaly v průběhu celého utkání, dostali pod tlak. Soupeř, který získal balón na půlce hřiště nezformovanou klánovickou obranu a zálohu potrestal přesným míčem za obranu, kde čekal Jiří Fajt. Ten si míč zpracoval, obešel Jakuba Kotrbu a dostal svůj tým poměrně brzo do vedení. Celkově jsme měli ze hry v prvním poločase více než náš soupeř. I přes poměrně vysoké napadání Uhříněvsi se nám dařilo dostávat se přes záložní řadu na útočnou polovinu. Bohužel nadměrné procento pokažených balónů dávalo našim protivníkům jejich největší příležitosti k zaútočení. V 17. minutě jsme rychle rozehráli po levé straně, kde se balónu ujmul Ondra Nejedlý, ten ho přes 3 protihráče navedl na osu hřiště a následně prostrčil Filipovi Tvrzickému, který napodobil útočníka hostí, obešel brankáře a srovnal skóre zápasu na 1:1. Po nácviku standardních situací na Chodově se nám i tento týden dařilo ohrožovat svatyni soupeře po rohových a nepřímých volných kopech. Střelecky se nám naopak nedařilo, tak jak bychom si přáli, branku Uhříněvsi jsme během prvního poločasu nehrozili téměř vůbec. Svou druhou tutovou šanci, která přišla ve 45. minutě, dokázali hosté z Uhříněvse přetavit v gól, po tom, co se nepohodl Jakub Kotrba a Honza Kutzendörfer. Přízemní přihrávka napříč malým vápnem se mezi nimi tak pouze prokutálela na zadní tyč, odkud už nebyl problém dopravit míč do sítě.

Odhodlaní zlomit zápas, vědomi si našich kvalit ale i mezer z prvního poločasu jsme vstoupili do druhého poločasu. Nemohli jsme doufat v moc rychlejší odpověď, když se po prudkém centru Daniela Bartoně, který tečoval obránce modro-bílých, osamocený před odkrytou brankou ocitl Tomáš Mirovský. Ten vzdušnou volejí z elegantní otočky napálil míč do sítě z hranice malého vápna a připsal si tak druhý gól ve druhém zápase. Poměrně netradiční rozestavení soupeře, které nám dovolilo je snadno přečíslit ve středu pole, ale zároveň při minimální námaze "rozebrat" všechny hráče v obranné činnosti, jsme začali efektivněji využívat až v druhém poločase. Hráli jsme rychleji dopředu a využívali jsme volného prostoru, do kterého střední záložníci mohli poměrně snadno "vyvážet" míče. Díky tomu se nám podařila v 71. minutě vsítit 3. branka. Vyvezený míč si Daniel Bartoň narazil se Sebastianem Tumpachem, vzápětí ho poslal obloučkem přes obranu do kraje na Láďu Šperla, jenž si ho zcela ideálně zpracoval a nabídl Filipovi Tvrzickému. Ten nabídky využil, když levou nohou propálil vše, co mu stálo v cestě a dostal nás tak poprvé v sobotním zápase do vedení. Dalších 10 minut se nám i přes těsné vedení dařilo kombinovat okolo středu hřiště, který nadále zůstal nezahuštěný. Vyčerpaný soupeř neudržel soubojové tempo z prvních 70 minut zápasu, a tak jsme dostali ještě více prostoru než doposud. Poslední gólová akce se zrodila na levé straně, odkud se nám podařil balón dostat před branku, kde jsme útočný výpad dohráli v poměrně dosti lidech. První se u míče zjevil střídající Šimon Procházka, který ho bohužel pouze napálil do tyče. To nevadilo Tomášovi Mirovskému, jenž si odražený míč našel a zdvojnásobil tak střelou do zcela odkryté branky svůj gólový účet. Ke klidnému závěru zápasu nám pomohlo i v druhé půli skvěle hrající stoperské duo. Svůj první hlavičkový souboj prohrál Matouš Richtr až v 86. minutě. Balón byl však na zemi a hra byla dávno přerušená. Klánovický stoper totiž inkasoval ránu od soupeře, která byla oceněna pátou kartou v utkání, první červenou.

Ve velice náročných podmínkách na podmáčeném terénu se nám tak podařilo otočit utkání, což nám doufejme dodá sebevědomí do nadcházejících zápasů. Při zkvalitnění přihrávek a zefektivnění finální a předfinální fáze se tak můžeme posunout ještě o krok blíž ideálnímu výkonu. Na vítěznou vlnu se budeme chtít naladit i příští týden, když se v sobotu ve 14:30 utkáme v Újezdě nad Lesy s Újezdskou rezervou.

autor: Sebastian Tumpach