16 / První jarní zápas, první letošní výhra

13.03.2023

FK Klánovice – Spartak Hrdlořezy 2:0 (1:0)

Branky – 35' F. Tvrzický, 91' Š. Procházka

Druhý březnový týden přinesl celkem aprílové počasí. Co je ale důležitější, 6. den v tomto týdnu přinesl první zápas jarní části sezóny. V prvním domácím utkání roku 2023 jsme přivítali Hrdlořezy, na jejichž půdě se nám podařilo udržet čisté konto a vyhrát nejtěsnějším možným výsledkem. Od 3 měsíce dlouhé pauzy jsme očekávali uzdravení většiny kádru, bohužel už v prvním duelu chyběl Daniel Bezpalec, který bude kvůli vazům v koleni chybět výraznou část letošního roku, staronová akvizice Otakar Fleišman doléčuje zranění zad, jeho jmenovec Ota Wolf a Sebastian Tumpach pak oba chybí vinou výronu kotníku, k dispozici navíc stále není Jakub Prošek a Kuba Kotrba. I přes tyto problémy jsme byli schopni naplnit lavičku kvalitními hráči, kteří navíc disponovali průměrným věkem 18,55 let.

Úvod utkání působil velmi opatrným dojmem, jednalo se taky o první kontakt s trávníkem v tomto roce. Kombinace byla přinejmenším krkolomná a hře chybělo klidnější podržení míče na kopačkách a kreativní myšlenka ve finální třetině hřiště. V první šanci zápasu se i přes úvodní převahu domácích dostaly Hrdlořezy. Školáckou chybu Járy Chvojky, jenž se uvnitř vlastního pokutového území neúspěšně pokusil obhodit křídelníka soupeře, mohli hosté z Prahy 9 potrestat, zakončili by mezi tři tyče. První šance Klánovic přišla ve 12. minutě po rohovém kopu, které tradičně nebezpečně zahrával náš kapitán Daniel Bartoň. Prudký centr do houfu hráčů však skončil pouze na břevně. Následující roh našel na zadní tyči Honzu Kutzendörfera, který pálil z těžké pozice o několik desítek centimetrů vedle. O 4 minuty později se po nenápadném nákopu za obranu, jenž se stočil přímo do cesty útočníka hostí, dostal ke slovu náš soupeř. V šoku byla nejspíš naprostá většina fanoušků, když neviděli vybíhajícího Davida Nedomlela, který si rychle se přibližujícího se útočníka raději vychutnal tváří v tvář, když lapil jeho přízemní pokus. Po většinu prvního poločasu jsme měli hru pod kontrolou, a i přes několik zbytečných ztrát balónu se nám dařilo soupeře držet pod tlakem. Přijít tak mohlo několik menších šancí. Během té první se na výlet vydal brankář Hrdlořezů. Jeho poměrně krátký odkop pak mohl potrestat Jan Kutzendörfer, z velice těžké pozice ale halfvolejí vnějším nártem branku o kousek přestřelil. Ve 30. minutě měl velice blízko k nadějné hlavičce Dan Barták, nad jehož výskokem jen o několik málo centimetrů výše prolétl centr Daniela Bartoně. První branka přišla až když časomíra ukazovala číslo 35. Velice nebezpečný rohový kop přesměroval na branku Kirill Chukhan. Od břevna se pak míč odrazil přesně k Filipovi Tvrzickému, který už měl práci jednoduchou. Prvotřídní šanci na zdvojnásobení našeho vedení měl jen několik vteřin před poločasovým hvizdem rozhodčího Dan Kutzendörfer. Daniel Bartoň, jenž se už na půlce hřiště vřítil do situace 2 na 1, těsně před hranicí vápna posunul balón svému kolegovi, před nímž byla svatyně hostí zcela odkryta. Bohužel jediný, kdo by byl schopný ocenit zakončení akce je Vladimír Franz, neboť Dan pouze vytetoval balón mezi lopatky jedinému doběhnuvšímu hráči, který se skluzem na brankové čáře snažil situaci zachránit.

Vstup do druhého poločasu, navíc proti 10 soupeřům, které spoluhráč oslabil jen pár minut před koncem prvního dějství, se nám poměrně vydařil. Kombinovali jsme okolo poloviny hřiště a soupeře nepouštěli vůbec do hry. Už po pěti minutách se podařilo rozvlnit síť Karenovi Petrosjanovi, jenž si na hranici vápna elegantně poradil s balónem a z voleje ho poslal do spodního rohu branky. Naneštěstí celé situaci předcházel dobře odpískaný faul na brankáře. Na pohledné akce byla druhá polovina zápasu bohatší. Během té první z nich dostal míč do křídla Láďa Šperl, který sice měl velkou nabídku ve vápně, nicméně balón přistrčil na kraj vápna Danovi Bartoňovi, jenž razantní střelou branku o kousek minul. O několik málo minut později Karen šikovně sklepl dlouhý míč Kirillovi, ten si sice udělal prostor pro střelu, trefil však pouze ruku na všech čtyřech končetinách klečícího obránce. Rozhodně ne první, ani poslední kontroverzní rozhodnutí učinil sudí v 63. minutě, když se během nepřehledné situace ve vápně soupeře k míči přihnal Šimon Procházka. Ten předskočil brankáře, který ho následně povalil, aniž by "zahrál balón," po němž se primárně sápal. Teatrální svalení ale znamenalo, že hlavní arbitr zcela nesmyslně odpískal útočný faul. Šimona bylo na hřišti plno. Půl hodiny před koncem utkání byl prvním z vlny střídajících hráčů a hru oživil. I přes pár špatně vyhodnocených situací skvěle bojoval, za což byl odměněn gólem. Na zadní tyči si počíhal na centr, který hlavou z úhlu poslal těsně podél brankáře. Oslavy mu ale překazil zvednutý praporek postranního rozhodčího. Do hry se s blížícím se závěrem střetnutí dostal i Vojta Urban, Štěpán Borka a v závěrečných minutách i Lukáš Hladík. Závěrečné minuty bohužel přinesly i nevídané drama, když se přímo na klánovickém pažitu rekonstruoval závěr finálového zápasu mistrovství světa. Nenápadný míč přes naši obranu, jenž skončil přímo na kopačce hostujícího útočníka nasvědčoval tomu, že skóre bude pouhé dvě minuty před koncem vyrovnáno. K tomu měl ale co říct David Nedomlel, který počkal až do poslední chvíle a roztáhnutý kotníkem zázračně lapil prudký přízemní pokus hostujícího hráče. V první minutě nastavení pečetil výhru Šimon Procházka, který jak jinak, než hlavou uklidnil všechny přihlížející fanoušky.

Dramatické utkání, nerozhodnuté až do posledních minut jsme zvládli a zpříjemnili jsme si tak vstup do jarní části sezóny 2022/2023. Z velké části ubojovaný výkon nám signalizuje, že herně je co zlepšovat. První zápas se však musí vyhrát za každou cenu, body uhrané bez jakéhokoliv tréninku na trávě mají navíc cenu zlata. Chtěli bychom moc poděkovat všem divákům, kteří za nepříjemného počasí dorazili fandit! Příští týden v neděli se vydáme do Malešic, kde na umělé trávě sehrajeme duel proti Junioru Praha.

autor: Sebastian Tumpach