Sezóna 2022/2023 v číslech

03.07.2023

Statistický pohled na uplynulý ročník soutěže mužů.

Sezóna 2022/2023 zdaleka nedosáhla očekávání, které jsme od ní měli, a to zejména díky její druhé polovině, ve které jsme oproti podzimním 31 bodům dokázali získat bodů pouhých 19. Jedná se tak o nejhorší polovinu sezóny od podzimu 2019, kdy se nám v 15 utkáních podařilo uhrát bodů pouhých 12. Obrana, která nás na podzim zdobila a oproti loňské sezóně patřila k našim silným stránkám na jaře téměř nepodala horší výkon, v první polovině sezóny jsme inkasovali 25x, na jaře 27x. Problém byl na druhé straně hřiště, kde jsme oproti první porci zápasů dokázali vstřelit o 17 branek méně, tedy více než o jednu na každé utkání. V roce 2023 jsme taky inkasovali všechny tři červené karty, které naši hráči během celé sezóny viděli. Celkem jsme nasbírali 47 žlutých trestů a 3 červené, stali jsme se tak po rezervě Uhříněvsi druhým nejméně trestaným mužstvem.

Dohromady jsme odehráli 30 utkání, od pandemie teprve podruhé. Zaznamenali jsme 15 výher, 5 remíz a 10x jsme nebrali ani bod. Co se týče bodů, oproti minulé sezóně jsme skončili na čísle o 3 menší, což vyústilo i v horší umístění v tabulce, konkrétně v 5. příčku. Pokud se podíváme na náš rekord v první a druhé polovině sezóny, uvidíme, že na jaře jsme získali pouze 33 % našich výher čili 5 z 15. Číslo 33 s procentem v zádech můžeme vidět i u úspěšnosti v jarních duelech, kterých jsme dokázali třetinu vyhrát, 27 % zremizovat a 40 % prohrát. Úspěšné zápasy jsou navíc rozmístěny dosti neproporčně, v prvních 5 duelech jsme dokázali čtyřikrát vyhrát, v posledních 10 zápasech sezóny jsme pak plný počet bodů brali pouze jednou. Tato příšerná bilance v sobě navíc skrývá sérii 6 zápasů bez výhry, ve které se nám 3 domácí zápasy podařilo zremizovat. Nejvyššími výhrami byly zápasy na Chodově a doma se Satalicemi, kde jsme dokázali zvítězit rozdílem 5 branek, v prvním případě 6:1, v druhém 7:2. Nejhorší porážku nám v nedávné minulosti uštědřila Vinoř na našem hřišti, když nás porazila 1:8.

Shodně jako loni suma odehraných zápasů našich brankářů nedává dohromady 30 nýbrž 34. Ve 4 případech se totiž strážci tří tyčí proháněli mezi hráči v poli. David Nedomlel v sezóně 2022/2023 nasbíral 2018 minut, Jakub Kotrba pak 838. Z 5 čistých kont urval 4 David a jedno přidal Kuba. Druhý jmenovaný pak inkasoval méně branek, 21, v průměru jednu každých 40 minut. David inkasoval 31x, míč tahal ze sítě každých 65 minut. Oba brankáři nás nespočetněkrát podrželi nejen penaltovými zákroky. Lepší brankářskou dvojici budeme v soutěži hledat jen těžko.

V obranné linii jsme letos mohli vidět 8 různých stoperských variant z nichž 4 byly více méně improvizované, neboť jejich minutáž nepřesahuje délku jednoho zápasu. Přesně polovina, tedy 4 varianty, byla viděna při hře na 4 obránce, druhá polovina při hře na 3 "vzadu." Na podzim, kdy byl do obrany zasunut Ondra Nejedlý jsme mohli tohoto univerzála vidět v kombinaci s Vojtou Urbanem a Honzou Kutzendörferem, avšak ani jednou ne děle než na poločas. Větší porci, 299 minut, pak Ondra odehrál s Matoušem Richtrem. Matoušovým nejvěrnějším parťákem však byl tradičně Honza "Kucík," se kterým odehrál 1994 minut napříč 26 zápasy. Třístoperové varianty, kterými jsme si pomáhali zejména na jaře, byli nejčastěji ve složení Láďa Šperl – Matouš Richtr – Dan Barták. Mohli jsme však vidět i trojice Kutzendörfer – Richtr – Šperl, Nejedlý – Richtr – Šperl a na podzim dokonce Kutzendörfer – Bareš – Šperl. Nejvíc minut mezi obránci zaznamenal Matouš Richtr a to konkrétně 2699, tento zkušený stoper navíc nahrál nejvíce minut ze všech hráčů v soutěži. V těsném závěsu za ním je pak Láďa Šperl s 2558 minutami, Jan Kutzendörfer s 2386 minutami a Dan Barták s 1577 minutami. Matouš dosáhl prvenství i mezi střelci v defenzivní linii, dokázal vstřelit krásných 5 branek. Nejlepšími asistenty byli Dan Barták se 4 a Štěpán Borka se 3 asistencemi.

V záložní linii vládl tradičně náš kapitán Daniel Bartoň, který odehrál nejvíce minut, 2697, připsal si nejvíce branek a nejvíce asistencí, 9 + 16. Značný náskok si vytvořil už v podzimní části sezóny. Druhým nejlepším střelcem se stal Ota Wolf, který ještě v 17 letech vstřelil 4 branky a odehrál 1795 minut čili 64 % z maximálního možného počtu. 1 + 2 si pak připsal Ondra Nejedlý, 2 + 4 Kirill Chukhan, který na úkor jednoho odehraného zápasu v první půlce sezóny dohrál jaro ve skvělé formě. Mezi záložníky máme i velice nehezkou statistiku. Dva hráči základní sestavy, Tomáš Mirovský, operující na středním ofenzivním záložníku a křídelník Daniel Bezpalec si na podzim přivodili vážné zranění vazů v koleni. Vzhledem k formě obou těchto hráčů tak můžeme pouze spekulovat, jak by na tom výkonnostně tým byl. Tomáš si připsal 8 branek ve 12 utkáních. Daniel Bezpalec stihl odehrát zápasy pouze 4, připsal si v nich průměrně 0,25 gólu na 90 minut, v této statistice je z celé soupisky na 5. místě.

Mezi útočníky to bylo o dvou mužích, i když jeden z nich tento titul nosí poměrně čerstvě. 18letý Šimon Procházka si ve 26 zápasech připsal 9 branek a 2 asistence a ke sdílenému druhému místu v týmu mužů přidal ještě zlatou kopačku v 1.B třídě staršího dorostu, kde zaznamenal 22 zásahů, zkušený matador Filip Tvrzický 12x míč do sítě dopravil sám, 8x ho pak předložil spoluhráči. Dohromady tito dva hráči vstřelili 31 % branek celého týmu. Z pohledu minut měl navrch také Filip i přes poměrně dlouhé zranění. Odehrál jich skoro o 800 víc než druhý Šimon, 2044 oproti 1224. Třetí místo obsadil Tomáš Mirovský s 1064 minutami, 38% porcí z celkového maxima 2792.

Celkové umístění na 5. příčce je tak zhoršením oproti minulému ročníku velkým zklamáním pro všechny v klubu. Nezbývá nám nic jiného, než se z vyhoření ponaučit a použít ho jako motivaci do práce pro příští sezónu, kterou načneme za zhruba pět týdnů. Mockrát děkujeme všem, kdo v uplynulém ročníku navštěvoval naše utkání, moc si toho vážíme!