18 / Veledůležité tři body ze zápasu s Bohnicemi

27.03.2023

FK Klánovice – TJ Slovan Bohnice 1:0 (1:0)

Branky – 45' D. Bartoň

V 18. kole 1.B třídy jsme na domácí půdě poměřili síly s prvním celkem tabulky, Bohnicemi. Z našeho soupeře, který za uplynulých 17 zápasů poztrácel pouhých 7 bodů, jsme měli respekt. Četná marodka, byla navíc doplněna mnohými absencemi, proto jsme měli na lavičce k dispozici pouze dva hráče. Po nepovedeném utkání s Juniorem Praha jsme však museli naplno bodovat, abychom se udrželi těsně za Vinoří, jenž okupuje druhé místo. Všechny tyto faktory vyústily v riskantní rozestavení na tři, potažmo pět obránců. Stoperská trojice ale disponovala velikou kvalitou, z čehož jsme v netradičním rozestavení mohli těžit na druhé straně hřiště, kde jsme měli dva hrotové útočníky.

Už v první minutě, několik málo vteřin po rozehrávce, nervy všem fanouškům pocuchal David Nedomlel, po tom, co dal nepříliš přesvědčivým odehráním balónu "čuchnout" útočníkovi hostí. První střelecký pokus jsme však mohli vidět na opačné straně hřiště, když ve druhé minutě napřáhl k tvrdé střele Filip Tvrzický. Jeho pokus, letící v ideální výšce ale o pár metrů minul cíl. Do páté minuty utkání byla hra velice vyrovnaná. Snažili jsme se najít ideální tempo a sladit pohyb v pro nás ne příliš často využívané formaci, kterou jsme však nehráli poprvé. První souvislejší akci rozjel Otakar Wolf, který jen pár metrů v hloubi vlastní poloviny převzal balón, jenž následně vyvezl unikajíc třem protihráčům. Po předávce Honzovi Kutzendörferovi pak míč putoval vzduchem do vápna na Šimona Procházku, který o kousek na centr nedosáhl. Po úvodních 20 minutách, v nichž jsme zcela jasně soupeře přehrávali přišlo zařazení nižšího výkonnostního stupně. Náš protivník se začínal dostávat do zápasu a vytvářel si znatelnější tlak, hlavně pomocí centrovaných balónů. I přes menší držení míče se nám dobře dařilo kouskovat hru a vyhrávat značnou porci osobních soubojů, což se ukázalo být klíčové. Bohnicím jsme nedali zadarmo ani metr hřiště. Výjimkou nebylo ani naše pokutové území, kam se ve 37. minutě přiřítil prudký přízemní pas. Útočník hostí, který se ve skluzu natahoval po balónu se zde střetl s Davidem, shodným způsobem se natahujícím po míči. Bohužel domácího brankáře po souboji 50 na 50 nenapadlo zakřičet a chytit se za nohu. S mínusovou úrovní entuziasmu a rychlostí zhruba 2 km/h se hlavní sudí přiřítil k místu incidentu, kde vzápětí odpískal pokutový kop ve prospěch Bohnic. Nařízenou penaltu se Davidovi podařilo senzačně lapit, což zbytek týmu vzpružilo do posledních 10 minut prvního poločasu. Opět jsme začali hrát aktivněji a zatlačili jsme soupeře na jejich polovinu. Poprvé o sobě dal vědět i náš kapitán Daniel Bartoň, jenž svým pokusem z úctyhodné vzdálenosti o pár metrů zařízení přestřelil. Klíčová situace prvního dějství přišla minutu před hvizdem hlavního arbitra, když jsme po faulu u středového kruhu měli šanci zahrávat standardní situaci. Na načechraný balon si naskočil Filip Tvrzický, který hlavičkou z otočky protáhl gólmana hostí. Následný rohový kop se ještě obraně Bohnic podařilo odklonit, nicméně pouze na roh velkého vápna, kam se přiřítil Daniel Bartoň vracející se od rohového praporku. Nic nevymýšlel a balón napálil po mokrém povrchu přímo na branku. Jeho střela, jež prošla houfem všech hráčů, zajela přímo k přední tyči, jen těsně před skluzujícím brankářem.

Scénář druhé půlky zápasu se nesl ve velmi podobném duchu, jako té první. V prvních dvaceti minutách jsme naše protivníky nepouštěli do hry, naopak jsme to byli my, kdo si vytvářel nenápadné šance. Hned z kraje druhého poločasu v zajímavé pozici na kraji vápna pálil slabou nohou Šimon Procházka, bohužel přesně do náruče gólmana. Šimon si sám vytvořil skvělou pozici i o několik minut později, bohužel k zakončení celé akce vlivem překombinování nedošlo. Pohlednou akci, která mohla za doprovodu větší preciznosti skončit gólem, jsme mohli vidět v 67. minutě, kdy se ke sklepnutému míči dostal Daniel Bartoň, ten balón pár metrů vyvezl a po vystoupení pravého stopera z pozice vybídl nabíhajícího Filipa Tvrzického. Bohužel nabídka to nebyla ideální a pro delší přihrávku si tak mohl pohodlně dojít brankář hostí. Po půlhodině hry naneštěstí znovu přišlo na úsporný režim, ve kterém jsme soupeři dali větší prostor. Objemnou salvu centrovaných míčů se nám ale v závěrečné desetiminutovce utkání dařilo odrážet. Skvěle si na pravé straně vedl frekventovaně zaměstnávaný Dan Barták. 8 minut před koncem například musel blokovat střelu na malém vápně, její dorážku následně zastavil Jára Chvojka. Jedinou šmouhou na Danově výkonu byla žlutá karta, když se z pozice bránícího hráče ve skluzu přiřítil k zády stojícímu soupeři, jemuž ve vysoké rychlosti vypíchl balón jen zlomek vteřiny před tím, než mu sebral obě nohy. Soutěž o "nejzmatenějšího strejdu" by bez problému ovládl náš sobotní rozhodčí, který sice neměl lehkou práci, nicméně hráče Bohnic, jenž inkasoval v 89. minutě druhou žlutou kartu vykázal ze hřiště až po dvouminutovém nátlaku fanoušků stojících u lajny, jen pár metrů od celého incidentu. V napínavém závěru se nám pak podařilo ubránit nejtěsnější možné vedení a dojít si tak pro veledůležité tři body.

Bohnicím tedy oplácíme porážku z podzimní části soutěže. V sestavě, kterou nemůžeme nazvat oslabenou, nicméně bez hráčů, kteří by byli v současné době potřeba, je výhra o to sladší. Velice bojovný výkon, doplněný o takticky zvládnutých 90 minut tak znamená, že se nacházíme na třetím místě tabulky stále pouhý bod za Vinoří. Příští sobotu pojedeme na jih, utkat se s rezervou Újezdu Praha 4!

autor: Sebastian Tumpach