6 / Vydařený první poločas na Chodově

12.09.2022

Jižní Město Chodov - FK Klánovice 1:6 (1:6)

Branky - 44' V. Žebrakovský; 4' V. Šperl, 16' S. Tumpach, 26' J. Katuščák, 28' T. Mirovský, 40' V. Šperl, 43' V. Šperl

V sobotu odpoledne jsme v třetím venkovním utkání této sezóny poměřili síly s celkem Chodova na jejich hřišti. Typicky bývají tyto duely díky početné návštěvnosti domácích diváků napjaté, navíc na duel 6. kola byli přiřazeni 2 nezkušení rozhodčí, což vyústilo v poměrně vyhrocené situace v průběhu celého zápasu.

Poučeni z předchozího týdne jsme nastoupili v klasickém rozestavení na 4 obránce, díru na pravé straně zalepil univerzál Honza Katuščák, jediný pravý obránce na soupisce Tonda Bareš mu byl oporou z pozice pravého záložníka. Naopak domácí rozehráli a odehráli celé utkání v rozestavení se třemi stopery, což nám umožnilo dostávat se do útočné třetiny po stranách hřiště. Z prvního pokusu o útočný výpad vytěžil po přihrávce do křídla Sebastiana Tumpacha Jára Chvojka rohový kop, ze kterého se nám podařilo ve 4. minutě skórovat. Prudký střílený míč na malé vápno se odrazil přímo pod nohy Ondry Nejedlého, který míč dopravil do sítě a Láďa Šperl se tak mohl radovat z první branky utkání. Prostoru na krajích hřiště bylo vskutku hodně, ať už díky průnikovým přihrávkám, nebo autovým vhazováním, jež létaly na skvěle zády k brance hrajícího Filipa Tvrzického, jsme se dokázali dostat před vápno Chodova. Druhý gól však nepřišel po pečlivě vystavěné akci, nýbrž opět po rohovém kopu, když prudký centr Daniela Bartoně obránci pouze odklonili na velké vápno, kde si Sebastian Tumpach bez váhání připravil míč ke střele a neprodleně ho poslal přes všechno, co mu stálo v cestě poblíž levého horního rohu branky.

Výhodu hráče ve středu pole, kterou jsme minulý týden měli i my, domácí nedokázali efektivně využít, neboť prohrávali poměrně znatelné procento osobních soubojů už při výstavbě jejich akcí. Ani rychlostně přes naši dobře organizovanou obranu neuspěli. Na pravé straně si náběhy pohlídal Ondra Nejedlý, na straně opačné pak výborně v defenzivě pracoval Láďa Šperl. Díky ne příliš aktivnímu a agresivnímu napadání jsme tak dostali více prostoru na středu hřiště a dokázali jsme si vypracoval další akce... další akce přinesly pouze další rohové kopy, což nám vůbec nevadilo, protože ve 26. minutě nejvýš v malém vápně vyšplhal Honza Katuščák, který nám svojí hlavičkou dopřál už tříbrankové vedení. Na čtvrtý gól jsme nemuseli čekat dlouho, konkrétně jen 120 vteřin. Dlouhý nakopávaný balón na pravé straně skvěle posunul Filip Tvrzický, adresátem jeho přihrávky byl Tomáš Mirovský, jenž si osamocený navedl míč až na hranici pokutového území odkud prostřelil brankáře domácích a připsal si tak svůj první zásah v klánovickém dresu. Největší šanci měli bílo-modří ve 33. minutě, náběh jejich hrotového útočníka však pomocí faulu zastavil Matouš Richtr, kterého od brzkého odchodu do sprch zachránil fakt, že se s útočícím hráčem ještě vracel Tonda Bareš.

Časomíra ukazoval 5 minut do odchodu do šaten, ale my jsme se stihli ještě 2x radovat z gólu. Oba vsítil Láďa Šperl, jak jinak než po standardních situacích. Ve 40. minutě rozehrával od boční čáry volný kop Daniel Bartoň. Svůj centr namířil přesně do malého vápna, kam dobíhalo hned několik našich hráčů. Střelu bez nápřahu a bez koukání nám předvedl Láďa, do jehož pravé nohy brankář Chodova vyrazil míč. Ve správný čas na správném místě byl střelec hattricku i u svého třetího gólu, když ve 43. minutě dorazil do odkryté branky roh našeho kapitána. Radovat se ale bohužel stihl i soupeř, když po špatném vystoupení defenzivních záložníků mezi zbytečně rozestoupené obránce vnikl Vojtěch Žebrakovský. Ten si po vniknutí do vápna udělal kličku na silnější nohu a s přehledem zakončil k pravé tyči svatyně Davida Nedomlela.

Pár kontroverzních rozhodnutí hlavního arbitra rozdmýchalo domácí hráče a fanoušky, což se přeneslo i do druhého poločasu. Prvních 10 minut druhého dějství se tak moc nehrálo. Odpískané fauly a rozhodnutí rozhodčího určitě byly zpochybnitelné, nicméně při přestupcích byl metr nastaven stejně pro oba týmy a svým rozhodováním hlavní sudí nezasáhl ani do jedné branky v zápase. Rozdané žluté karty tak byly převážně za verbální útoky, což vyústilo i v jedinou červenou kartu zápasu v 55. minutě. Situace se uklidnila okolo 65. minuty, což nám dovolilo prostřídat jedenáctku hráčů na hřišti. Do hry se tak postupně dostal Jan Kutzendörfer, dorostenci Ota Wolf a Šimon Procházka a poprvé v soutěžním zápase se mohl ukázat i Karen Petrosyan. Tempo hry značně opadlo a my jsme tak mohli spíše kontrolovat zápas kombinací okolo středového kruhu. Do šancí se v závěru utkání stihli dostat Šimon Procházka a Karen Petrosyan, bohužel veškerý střelecký prach jsme vyplýtvali už v prvním poločase. V posledních pár minutách ještě obrana nechala vyniknout Davida Nedomlela, který skvělým zákrokem zpečetil skóre zápasu 1:6.

Po dvou nevydařených utkáních tak konečně přišlo zlepšení, hlavně na individuální úrovni. Více vyhraných osobních soubojů, ale i návraty a méně pokažených přihrávek nám přinesly výhru 6:1. 5 branek ze standardních situací je však znamením, že práce nekončí a že naše hra stále není na optimální úrovni. Příští týden se na vás budeme opět těšit na domácím hřišti. V sobotu 17. 9. od 16:30 vyzveme Čechii Uhříněves.

autor: Sebastian Tumpach