17 / Vysoká výhra v prvním domácím zápase roku 2024

18.03.2024

FK Klánovice – Sportovní klub Union Vršovice "B" 9:1 (5:0)

Branky – 7' F. Tvrzický, 11' F. Tvrzický (penalta), 30' J. Luptovský (vlastní), 37' F. Tvrzický, 42' D. Bartoň, 55' O. Nejedlý, 59' Š. Procházka (penalta), 85' Š. Procházka, 86' Š. Procházka; 84' F. Vyhnal

V sobotu 16. března jsme v prvním domácím zápase roku 2024 přivítali na domácí půdě rezervu Vršovic, se kterou jsme v jednom z prvních zápasů sezóny v úmorném vedru svedli veliký boj, jenž nakonec skončil poměrně jistou výhrou 3:0. Soupeř se prezentoval velice kvalitní hrou v křídelních prostorech a docela těžko překonatelným blokem, který se velice dobře hýbal bez balónu. Do boje jsme se vydali v lehce pozměněné sestavě, chybějícího Dana Kutzendörfera, Lukáše Hladíka a vykartovaného Láďu Šperla nahradil navrátilec Kirill Chukhan a Ondra Nejedlý s Vojtou Urbanem.

Už od úvodu zápasu bylo jasné, že na domácím hřišti jsme výrazně aktivnější na balónu a dominantněji se vydáváme dopředu. Minimálně tedy v porovnání s prvním jarním zápasem. Souvislejší kombinace nám nedělala problém a hned po prvních pár minutách jsme měli atraktivní příležitost pro centr z levé strany, jež byla nakonec odražena. V 7. minutě jsme kombinovali naopak vpravo. Zpětnou přihrávku Karena Petrosjana, který byl dohrán a pravděpodobně i faulován, pohotově přistrčil Danielovi Bartoňovi Šimon Procházka. Náš kapitán si míč potáhl na střed odkud se pokoušel vymyslet nebezpečný balón směrem do pokutového území. Odražený míč, putující směrem k brance si u penaltového puntíku sebral Filip Tvrzický, který k šanci přišel jako slepý k houslím. Filip se štěstěnou nenechal překvapit a se svou šancí naložil, jak nejlépe mohl, poslal svůj celek do vedení 1:0 a dodal svým spoluhráčům klid. Už o 4 minuty později byla u druhé gólové šance opět klánovická čtrnáctka. Dlouhý míč po lajně Filip pustil mezi nohama na nabíhajícího Karena Petrosjana. Ten si balón předkopl do vápna načež byl soupeřem zezadu nešikovně podražen. Nařízený pokutový kop si vzal na starosti Filip, který tak hravě zdvojnásobil svůj sobotní gólový účet. Velká herní dominance byla navíc podpořena spoustou volného prostoru mezi defenzivními záložníky a stopery domácího celku, kde byla fůra času pro poklidnou kombinaci a vystavění útoku. Z toho mohl těžit ve 23. minutě velmi aktivní Karen Petrosjan, jenž se po centru z pravé strany ocitl na penaltovém puntíku u odraženého balónu zcela sám. Bohužel míč z prvního doteku poslal několik desítek centimetrů nad branku hostí. Hattrick měl na lopatě po půlhodině hry Filip, před nímž perfektně kopnutý rohový kop hlavou do vlastní sítě tečoval vršovický stoper. To ho mrzet nemuselo, neboť hattrick završil už o 7 minut později. Na milimetr přesný míč do křídla si elegantně zpracoval nabíhající Dan Barták, který z boku pokutového území prudkou přízemní přihrávkou našel právě Filipa, jehož prací bylo dorazit balón do sítě ze vzdálenosti zhruba dvou metrů, 4:0! Vršovice si v první půli nevytvořily téměř žádné gólové příležitosti, a kromě pár rohových kopů, jenž ve většině případů odvrátil Vojta Urban neohrožovali branku Jakuba Kotrby. Do poločasového hvizdu jsme tak mohli udeřit ještě jednou my, svižnou kombinaci zakončil prudkou průnikovou přihrávkou mezi stopery hostí Ondra Nejedlý. Na konci jeho přesného míče byl v náběhu Daniel Bartoň, který na poměry soutěže velice fotbalovým způsobem jemně přehodil vyběhnuvšího brankáře a zvýšil na komfortních 5:0.

Druhý poločas přinesl změnu v nasazení žluto-černých. Prvních desetiminutovku byl střed hřiště velice zahuštěný a hosté byli i více aktivní. Druhá zmiňovaná změna opadla hned po dalším gólu Ondry Nejedlého, který po rohovém kopu udělal kličku bezmocnému gólmanovi a zasunul míč do nekryté sítě. Hosté ztratili prvotní elán a byli definitivně zlomeni. Hluboký blok nám však komplikoval kombinaci, na niž jsme byli navyklí z prvního poločasu, a proto jsme se mnohdy až zbytečně uchylovali k výpomoci s celou zadní linií včetně brankáře. Zdlouhavé přesouvání hry nevedlo ani k otvírání potřebných prostor a dlouhé míče postrádaly přesnost. Dan Barták to tak vzal na sebe a průnikem v 59. minutě přešel po pravé straně přes dva soupeře. V pokutovém území byl ale zastaven nedovoleným zákrokem a sudí tak nařídil druhý pokutový kop zápasu. Ten s jistotou proměnil Šimon Procházka, který míč poslal doprava nahoru, těsně mimo dosah brankáře hostí. Tempo hry ale bohužel po 7 brankách začalo upadat. Kombinace byla, jak již bylo řečeno, velice pomalá a soupeř tedy začal mít prostor na výpady do ospale hrající obrany. Prvním varováním byla průniková přihrávka putující mezi Matoušem Richtrem a Jakubem Proškem, po které šel útočník Vršovic sám na branku, skvělým zákrokem ho však dokázal vymazat Kuba Kotrba. Další tutovou šanci měl soupeř až v poslední desetiminutovce a tentokrát se mu ji podařilo proměnit. Nejprve však zvýšil na rozdíl 8 branek Šimon Procházka, jenž si za obranou počkal na vyražený míč, který pomocí mnoha doteků dokázal z úhlu poslat mezi tři tyče. Minutu na to udeřili hosté, po průnikové přihrávce na levé straně hřiště byl špatně navázaný hráč ve skvělé pozici pro centr. Dobíhající obránci sice byli blízko, ale po nepřehledné situaci, kdy balón nakonec stejně prošel až ke svému adresátovi, Filip Vyhnal doklepl míč do odkryté sítě. Přestřelku zakončil posledním gólem v zápase Šimon Procházka, který hned o minutu později stál na konci centru Daniela Bartoně. Skvěle vyřešená brejková situace byla odměněna přesnou trefou, když Šimon z druhého doteku dokázal míč procedil pod dotírajícím gólmanem.

Po nepovedeném úvodním utkání jsme si tak dokázali devíti góly spravit chuť a potvrdili jsme tak skvělou formu z domácího prostředí. Jedinou kaňkou na jinak dobrém výkonu je inkasovaná branka plynoucí z neaktivní desetiminutovky. Je však nutné neusnout na vavřínech, neboť v následujícím utkání zavítáme na horkou půdu Kyjí, kde sehrajeme utkání v neděli 24. března v 15 hodin.

autor: Sebastian Tumpach